Trafiğin yazılı olmayan kuralları

Otonom araçlarla ilgili geliştirmeler tüm hızıyla devam ederken, otonom araçlarla aynı yolu paylaşacak olan sürücülerin eğilimleri merak ediliyor. Bu meraktan yola çıkan Goodyear ve London School of Economics and Political Science (LSE) Avrupa çapında yeni bir araştırmanın startını verdi.

Geleceğin akıllı, güvenli ve sürdürülebilir mobilitesi üzerine çalışmalar yürüten Goodyear ThinkGoodMobility platformunun bir parçası olan bu araştırma, anket ve odak grupları aracılığıyla Avrupa’nın 11 ülkesindeki sürücülerin görüşlerini ortaya koymayı hedefliyor.

LSE bünyesinde araştırmayı yürüten ekibin lideri Dr. Chris Tennant; “Bu yılki araştırmanın en önemli sorusu, yazılı olmayan kuralların ve sürücü davranışlarının otonom araçlara ne gibi bir etkisi olacağı ve otonom araçların sürücülerin günlük sürüş koşullarındaki davranışlarına karşı ne şekilde geliştirilmesi gerektiğiydi” şeklinde konuştu.

Odak gruplarla yapılan ilk görüşmelere katılan sürücüler, otonom araçların trafiğin sosyal yapısına uyum sağlama esnekliğine sahip olup olmadığına, sürücülerin otonom araçların trafik kurallarına sıkı sıkıya bağlı olmasının avantajlarından yararlanıp yararlanamayacağına veya sürücülerin davranışlarını ve güvenlik kurallarına uygun davranmalarını teşvik edip etmeyeceğine dair sorular sordular. Tennant: “Odak gruplarda yer alan sürücülerin sordukları sorular, sürücülerin davranışlarının trafikte otonom araçlarla bir arada yer almaya başladıklarında gelişeceği yönünde ipuçları taşıyor. İnanıyoruz ki bu araştırma otonom araçların trafikteki sosyal alana ne şekilde entegre edilebileceğine dair değerli sonuçlar ortaya çıkaracak” dedi.

Goodyear, LSE ile birlikte yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını 2016 yılının Ekim ayında açıklamayı planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz