Trafiğe yengeç araç çözümü

ABD'de sabah ve akşam saatlerinde trafik yoğunluğunun en fazla olduğu saatlere pratik bir çözüm getirildi. En yoğun saatlerde güvenli ve hızlı bir şekilde bir şeridin karşı yöne tahsis edilmesini sağlayan araç, adeta yengeç yürüyüşü yapıyor. Akan trafiği aksatmadan bir şeridi diğer yöne tahsis eden araç, trafiğin en yoğun olduğu saatlerde uzun mesafeli yollara çözüm üretebiliyor.

ABD'nin San Diego kentinin üst kısmında trafiğin çok yoğun olduğu 163 nolu otoyol ile 78 nolu otoyol arasında uygulanan yengeç araç çözümü, televizyonlara haber dahi oldu.

Tem otoyolu

Bu çözümün özellikle İstanbul gibi sabah ve akşam saatlerinde trafik yoğunluğunun çok yüksek seyrettiği köprü geçişlerinde uygulanabileceğini söyleyelim. Boğaz Köprüsü'nde sabah Anadolu-Avrupa geçişine, akşam saatlerinde ise Avrupa-Anadolu geçişine ayrılan fazladan bir şerit için Türkiye'de manuel çözüm uygulanıyor. Ek şerit uygulaması için Karayolları'na ait bir araç, düşük hızla şeritten gitmeye başlarken, aracın açık kasasındaki bir görevli eliyle kasadaki kukaları şerit çizgisine yerleştirerek, şeridi ters yöne ekliyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz