Toyota’nın yerli hibrid SUV’u dizelden 15 bin TL daha ucuz

 
Toyota, Türkiye’nin ilk yerli hibrid ve SUV modeli unvanlarına sahip C-HR ile dizelin tahtını sallamaya hazırlanıyor.

C-HR aynı sınıfta yer alan 1.6 litre dizel otomatik araçlardan 15 bin lira daha daha düşük satış etiketiyle yarından itibaren Toyota showroomlarında yerini alacak.

Hibrit araçlara getirilen teşvik sayesinde 1.8 litre motorla C-HR Hybrid’in fiyatı 98 bin liradan başlayacak. Hatırlanacağı üzere elektrik motoru 50 kilovatı geçip motor silindir hacmi 1.800 cc’yi aşmayan binek otolar için yüzde 90 olan ÖTV oranı yüzde 45’e düşürülmüştü.

Böylece 1.6 litre motor hacmine sahip otomobillerle, çevre dostu hibritlerin vergisi eşitlenmişti.

Ali Haydar Bozkurt
Ali Haydar Bozkurt

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Adapazarı’nda üretilmeye başlanan C-HR’ın Avrupa’da ilk kez Türkiye’de satışa sunulacağını ve şimdiden çok yoğun bir ilgi ile karşılaştıklarını belirterek, “C-HR’ı ilk müşterilerimize Kasım ayı sonuna kadar özel lansman fiyatıyla sunacağız.

C-HR’ın 1.2 litrelik turbo benzinli motor versiyonu 83 bin 850 TL’den, 1.8 litre VVT-i yeni hibrit motora sahip versiyonu 98 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılacak. Bu fırsattan yaklaşık ilk 1.000 kişi faydanalabilecek.

Toyota C-HR, tasarım aşamasındayken bile büyük ilgi çekiyordu. 6 binden fazla kişinin Toyota’ya ulaşarak bilgi aldığını ve ön talepte bulunduğunu gördük” açıklamasını yaptı.

Hibrit teşviğinin hayata geçmesiyle birlikte dizel araç satışlarında bir düşüş yaşanmasını beklediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti: “Hibrit otomobillere verilen teşviklerden sonra Toyota C-HR’ın hibrit versiyonunun fiyatı benzer 1.6 dizel otomatik vitesli otomobillerden yaklaşık 15 bin TL daha ucuz durumda.

Bu teşvikle birlikte halkımızın hibrit otomobillere karşı yakın ilgisini gözlemledik. Toyota’nın web sitesindeki hibrit sayfasını ziyaret edenlerin sayısı 150’den 18 bine çıktı.

Çevre dostu ve ekonomik bu teknoloji, Türkiye’de dizeli tercih eden müşteriler için çok iyi bir alternatif olacak. Dizelin tahtını sallamayı hedefliyoruz. 2020’de C-HR satışlarının yüzde 80’ini hibritlerin oluşturmasını bekliyoruz.”

Satışların yüzde 72’si yerli olacak

2016_c_hr_10Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’de üretilen C-HR modeliyle birlikte Toyota’nın satışlarında yerli modellerin payının artacağını belirtti.

Bozkurt, “En çok satan modelimiz Corolla’dan sonra C-HR’ın Türkiye’de üretilmesiyle birlikte 2017 yılında ülkemizde satılan her 100 Toyota’dan 72’si yerli olacak. Halihazırda bu oran yüzde 67 seviyesinde. Yerlilerin orannın artması Türkiye’deki yatırıma iyi bir örnek ve teşvik edici durum” dedi.

2017’de 65 bine ulaşacak

2016_c_hr_18Bu yıl 2 bin 650 adet C-HR satmayı planladıklarını belirten Ali Haydar Bozkurt, 2017’de 10 bin adet satış hedeflediklerini kaydetti.

C-HR’ın tüm dünyada büyük ilgi gördüğünü anlatan Bozkurt, “Fabrikadan istediğimiz adetleri alabilsek en az 15 bin adet satarız” diye konuştu.

Bozkurt, 2016’yı 55 bin adetlik satışla kapatmak için zorladıklarını, 2017’de C-HR’la bu rakamın 65 bin adede yükseleceğini ekledi.

3.8 litre yakıt tüketiyor

Toyota C-HR, elmas şeklinde dış tasarımı, coupe hatları, şişkin çamurlukları ve sportif çizleriyle öne çıkıyor. Araçta 166 beygir güç üreten 1.2 litrelik benzinli ve 122 beygir gücünde 1.8 litre VVT-i hibbirt motor seçenekleri bulunuyor.

Otomatik şanzımanla da tercih edilebilen 1.2 C-HR, 100 km’de ortalama 5.9 litre yakıt harcıyor. Hibrit versiyon 3.8 lt ortalama yakıt tüketirken 86 gram karbondioksit emisyon salınımı gerçekleştiriyor.

2016_c_hr_16

C-HR’ın giriş seviyesi olan Advance’de; 17 inçlik alüminyum alaşımlı jantlar, çift bölgeli otomatik klima, 8 inç Toyota Touch 2 multimedya sistemi, geri görüş monitörü, yağmur sensörü, Cruise Control, otomatik yanan farlar, LED gündüz yanan farlar ve elektronik park freni gibi donanımlar yer alıyor.

Üst donanım seviyelerinde ek olarak ısıtmalı koltuklar, akıllı giriş sistemi, karartılmış yan ve arka camlar, yarı parçalı deri koltuklar, kolay akıllı park destek sistemi, 18 inç alüminyum alaşımlı jantlar ve çift renkli gövde gibi özellikler tercih edilebiliyor.

Mete Tansu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz