Toyota’nın Türkiye satışları 50 bine yeni yerli Corolla ile koşuyor

 

Toyota'nın Türkiye satışları 50 bine 

yeni yerli Corolla ile koşuyor

 

Dünyaya ilk kez 6 Haziran tarihinde Türkiye'de gösterilecek olan yeni yerli Toyota Corolla, 2014 yılında markanın 50 bin adetlik satışı yakalamasında başrolü oynayacak. 

 

Toyota, Türkiye pazarında önce Sabancı Grubu ile daha sonra da 2009 yılı son çeyreğinden itibaren Suudi şirket ALJ Grubu ile yoluna devam ediyor. Üretim yüzde 100 Toyota'nın sahibi olduğu TMMA'ya ait. Pazarlama ise yüzde 100 Suudi Arabistan şirketi ALJ'ye. Kısacası Türkiye'de üretimi de bulunan Toyota'nın sadece müşterisi ve yöneticisi ile çalışanları Türk vatandaşlarından oluşuyor. 

Sabancı Grubu, Toyota gibi bir dünya devini Türkiye'de üretime dönük yatırıma ikna ederek, büyük iş yaptı. Rahmetli Özdemir Sabancı liderliğindeki ekip, daha sonra dağıldı.

İlginçtir, Toyota'nın üretimi ve ihracatı Sabancı ile yolların ayrıldığı 2001 yılından sonra yükselişe geçti. Japonlar ihracat gelirlerini bölüşmediler. İç pazar Sabancı'ya kaldı ama o da yıllık ortalama 17 bin adetin üzerine çıkamadı. 

Toyota Pazarlama AŞ şirketinin 86 milyon dolara 2009 yılında Toyota'nın dünyadaki en büyük distirbütörü olan ALJ'ye geçene kadar. 2009 yılı son çeyreğinde Toyota Türkiye operasyonunu devralan ALJ ile birlikte satışlar yükselişe geçti.

Yıllardır Türkiye'de Daihatsu distribütörü olarak yer alan ALJ, Toyota markasıyla adeta ileri atıldı. Satışlar 30 -40 binli adetlere çıktı.

Ekibin lideri Ali Haydar Bozkurt, hedeflerinin 50 bini yakalamak olduğunu ama bunun 2014 tarihinde gerçekleşeceğini söyledi.

Bu arada Türkiye pazarı tarihi satış rekorlarını kırdığı 2001 yılını ve ikinci iyi yıl 2012'yi yaşadı. Toyata bu yıllarda 35 bin adetlyer civarında satış gerçekleştirdi, 50 bin adetin uzağında kaldı.

Geçtiğimiz hafta içinde buluştuğumuz Bozkurt'a bunu sorduğumuzda yeni Corolla ile birlikte 2014 yılında 50 bin adetlik satışa ulaşacaklarını söyledi.

Markanın modellerine ve bu modellerin satış adetlerine baktığımızda bunun için yeni Corolla'nın 25 bin adet gibi rakamlara çıkması şart görünüyor.

50 bin adetlik satışı modellere paylaştırırsak, 15 bin adet Auris, 5 bin adet Yaris, 5 bin adet Hilux, Avensis, Yaris Hibrit, Prius, Camry, Land Crusier ve bakiyeye yani 25 bin adete yeni Corolla denebilir. 

 

ALJ'nin Toyota'daki uluslararası deneyimi

Türkiye'deki pazarlama ve satış sonrası hizmetleri önce Sabancı Grubu daha sonra da ALJ tarafından yürütülen Toyota markasında ister istemez iki grubun ne yaptığına bakılıyor.

Severiz karşılaştırmaları.

Sabancı döneminde Toyota, 17 bin adetlik yıllık satış ortalamalarını aşamayan ama sağlam ve dayanıklı Toyota algısını da oluşturan bir dnem yaşadı. Toyota'nın Türkiye'de varolmasında Sabancı'nın hakkını kesinlikle teslim etmek gerekiyor. Sabancı olmasa Toyota Türkiye'ye 1990'lı yıllarda gelmezdi. Üretime gelmesi ise Volkswagen'in gelmesi gibi olabilirdi. Türkiye, Toyota'nın üretim merkezlerinden biri olmazdı.

ALJ ise 2009 yılında Toyota'nın Türkiye distribötürlügünü devralarak, iyi bir yatırım yaptı.

 

Markanın, belki de kurumsal bir devin ağır kanatları altından çıkıp, daha heraketli ve insiyatif sahibi bir yapıya kavuşması gerekiyordu. Özellikle yeni ve daha uygun kredi olanaklarının tüketicilere sunulmaya başlanması gibi hareketler 17 binlik satışların yükselmesinde nöemli rol oynadı.

Daha önce sadece Prius ve çevrecilik üzerine oturan Toyota iletişimi, tüm modelleri kapsayan daha rekabektçi bir iletişime de dönüştü. Burada, markanın Sabancı dönemi ve ALJ dönemi iletişim birimlerinin resmi sunumlarını değil, en üst düzeyde dile getirilen açıklamaları baz almak gerekiyor.

Aslında Sabancı Toyota'nın 50 bin adetlere giden satışlarında önemli ve zorlu yılları omuzladı. ALJ ise doğıru zamanda yatırım kararı alarak, 50 binli satışları görecek dönemin patronu olmayı başardı.

Eğer Toyota, Türkiye'de B sedan ve bir de hafif ticari araç gibi iki önemli silaha daha kavuşursa, satışlarının 75 bin adetlere gideceğini de çok rahat söyleyebiliriz. ama Japonların bu tarz araçlar için "Japon stili: uzun uzun ince ince" düşünmeleri devam ediyor.

 

YENİ YERLİ COROLLA İLE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Toyota'yı Türkiye'de 50 bin adetlik satış raktamlarına taşıyacak yeni yerli Corolla prototip olarak tamamlanmış durumda. Aracı gören az sayıdaki insanlardan bir kaçıyla konuştum. Üzerlerindeki kemerleri bile alanarak, aracın bulunduğiu Toyota Adapazarı fabrukasındaki bölüme alınmışlar.

Aracı çok güzel bulduklarını söyleyen bu tanıklar, daha fazla konuşmuyorlar. ama aldığım izlenim, Furia konseptinin abarntıları gittikten sonra geriye "yamama olmayan bir arka bagaj bölümü" yaratacılığının görüleceğine işaret ediyor.

Önden tam olarak Auris ile başlayan yeni keskin tasarım ön yüzün olmayacağı ama sportif sedan tanımının içini dolduracak bir modelin ortaya çıktığı söylenebilir.

Yeni modelin satışına ne zaman başlanacağı açıklanmadı ama dünyaya ilk kez 6 Haziran tarihinde Türkiye'den gösterilecek. Bu nedenle yeni model Cenevre Motor Show'da sergilenmeyecek.

Bunun esas nedeni olarak mevcut Corolla satışlarının devma edecek olması ileri sürülüyor. Ne de olsa mevcut Corolla satışlarının sürmesi stokların da boşalması gerekiyor. Yılda 12 bin adet civarında satan mevcut Corolla'nın yeni Corolla çıkana kadar 10 bin adetleri bulacak satışının gerçekleşmesi Auris'de kaybedilecek 3-5 bin adetlik açığı kapatabilecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz