Toyota’nın sürücüsüz otomobili ortaya çıktı

Üretimi için plan yapılıyor.

Avrupa’nın en önemli otomobil ülkelerinden İtalya’da dizel motorlu araç satışını bırakan Toyota, bu kez teknolojinin kalbinin attığı CES Fuarı’nda yeni bir projesini ortaya çıkardı. Örtünün altından Sürücüsüz Toyota çıktı.

Toyota’nın yeni nesil otonom aracı sahneye çıktı.

Toyota Araştırma Enstitüsü, gelecek jenerasyon otonom araştırma aracı olan Platform 3.0’ı, Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda (CES) ilk kez tanıtıyor. Toyota CES’te tanıttığı yeni araştırma platformuyla; otonom araçların algılama yeteneklerini artırmaya, algılamayı akıcı bir şekilde yola aktarmaya ve otonom araç teknolojilerinin kolay bir biçimde araçlara entegre edebilme üzerine odaklandı. Odak noktasındaki teknolojilerle Sürücüsüz Toyota önümüzdeki dönem yollarda olacak.

Toyota’nın önümüzdeki yıllara yönelik ulaşım planları ortaya çıkmaya başladı.

Üretim, 2018 baharında başlayacak

Bu yılın bahar aylarında başlayacak Platform 3.0 üretimi, şirketin olgunlaşmış otonom araç teknolojisinin son adımı. Sürücüsüz Toyota modelinin merkezinde lazer ışınlarıyla çalışan Luminar LIDAR sistemi olacak. 200 metre menzile sahip platform, 360 derecelik açıyı tarayarak ilerleyecek. LIDAR, karanlıkta görünmesi zor objeleri de algılayabiliyor. Bununla birlikte daha kısa menzilli LIDAR sensörleri ise aracın yanından geçen çocukları veya yoldaki engelleri algılayabiliyor.

Toyota’nın yeni aracında LİNAR sistemi başrolde.

Sistemi kompakt bir yapıda oluşturan Toyota, sensörleri ve kameraları gizlemiş.

Ayrıca hava şartlarından ve sıcaklıklardan koruyan yeni bir panel oluşturarak, sunroof bölmesindeki alanı akıllıca kullanıp yüksekliği minimuma indirdi.

Geleceğin hafif ticari aracı: “e- Palette”

Toyota e-Palette Concept kendi kendine giden bir minibüs

Toyota CES’te ayrıca yeni bir mobilite servis iş ortaklığı ve geleceğin mobilitesine karşılık verecek olan konsept araç e-Palette Concept’i de sergiliyor.

Tamamen otonom, yeni jenerasyon elektrikli araç, farklı şekilde kişiselleştirilebilecek özelliklere sahip. Konsept, yük taşıma ve araç paylaşımı gibi farklı amaçlar için kullanılabilecek. Üç farklı boyuta sahip e-Palette Concept, düz ve geniş kabin alanı sayesinde, istendiği gibi şekillendirilebilecek.

Üretimi için plan yapılıyor.

Ne zaman yola çıkacak?

Toyota, e-Palette Concept aracı 2020’nin başlarında Amerika dahil farklı bölgelerde test etmeyi planlıyor. Aynı zamanda 2020’de Tokyo’da gerçekleştirlecek olan Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na da katkı sağlaması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz