Toyota’nın son teknolojileri Frankfurt’ta

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. Kurumsal İlişkiler Direktörü Selim Okutur

Toyota, 2013 Frankfurt Motor Show’da nihai hedef olarak belirlediği 0 emisyonlu hidrojen yakıt hücreli hibrit araç teknolojisinde gelinen son noktayı ultra-temiz enerji taşıyıcısı sedan modeli FCV-R ile gözler önüne serdi.

1992 yılından beri yakıt hücreli hibrit araç (FCHV) üzerinde çalışan ve kendi bünyesinde hidrojen yakıt hücresini ve yüksek basınçlı hidrojen tankını geliştiren Toyota, petrol yakıtlı motorun yerine yakıt hücresi kümelerini yerleştirerek HSD® teknolojisini FCHV’ye dönüştürme konusunda çalışmalarını Frankfurt Motor Show’da tanıtma imkanı buldu.

 

Yaris Hybrid-R

Yaris’in yeni konsepti sergilendi

Toyota, 2013 Frankfurt Motor Show’da Yaris Hybrid-R konseptinin dünya prömiyerini de gerçekleştirdi. Yaris Hybrid-R konsepti 1,6 lt benzinli global yarış motoru (GRE) ile birlikte çalışan iki güçlü elektrik motoru sayesinde akıllı 4 çeker performansı sunuyor.

Yaris Hybrid-R konsepti özellikle motor sporlarında kullanılmak üzere Toyota Motor Sporları Takımı için tasarlanan 4 silindirli 300 beygir gücündeki 1,6 turbo motor ile donatıldı. Arkadaki iki tekerlek Yaris Hybrid modelinde kullanılan 60 beygirlik elektrik motoru ile destekleniyor. Yaris Hybrid-R konsepti, bu hibrit güç sistemi ile toplamda 420 beygirlik güç sunuyor. Hızlanma esnasında benzin motorunu destekleyen bu iki elektrik motoru frenleme esnasında elektrik jeneratörü vazifesi de görüyor.  

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz