Toyota’nın 3. yerlisi küçük SUV olacak

 

 

Toyota, Türkiye'de yatırım atağına kalkıyor. 150 milyon euroluk yatırımla Corolla modelini yeniden Adapazarı fabrikasında üretmeye hazırlanan Japon otomotiv devi, yepyeni bir sınıfa Türkiye ile giriş yapacak. Toyota, Adapazarı'nda Verso ve Corolla modellerinden sonra üçüncü bir model daha üretecek. Şirketin üretmeyi planladığı model, ekonomik krizde yeni trend olan B sınıfı kompakt crossover olacak. Bir başka deyişle yeni mini SUV, abisi RAV4'ün daha küçüğü olarak tasarlanacak. Yerli araç, bantlardan 2016 yılında inmeye başlayacak. Türkiye'de üretilecek Toyota'nın küçük crossover'ı dünya pazarlarına ihraç edilecek. Fabrikanın mevcut 150 bin adetlik kapasitesi yeni Corolla ile ilk etapta 200 bin adede, üçüncü modelle de 300 bin adede yükselecek. Toyota Türkiye CEO'su Orhan Özer, üçüncü araçla fabrikanın yeniden yüksek üretimli rakamlara ulaşacağını belirterek, "Bu yeni modelle Toyota Türkiye’nin eski parlak günlerine dönmesini istiyoruz. Adapazarı fabrikasının yıllık 300 binlik üretim rakamlarına ulaşmasını kendimize hedef koyduk. Bu da ancak üçüncü modelle olabilir. Üçüncü yerli model bizi tekrar Türkiye'nin 1 numaralı sanayi kuruluşu ve ihracatçısı yapacak" açıklamasını yaptı.

Orhan Özer, daha önce de çok daha büyük bir projenin peşinde olduklarını ve bu projede yüzde 40 katma değer oranını yakalamanın mümkün olacağını açıklamıştı. Özer, ilk olarak geçen yıl Haziran ayı başında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e üçüncü model konusunda müjdeyi vermişti. Yeni model hibrid teknolojisini de içine alan global bir proje olarak değerlendiriliyor. IHS Automotive tarafından hazırlanan raporlarda da Toyota’nın Hyundai ve Mazda ile birlikte 2015 yılından itibaren B sınıfında yeni bir SUV araca giriş yapacağı ele alınıyor.

Rakipler çoğaldı Urban Cruiser'la rekabet zorlaştı

Toyota'nın halihazırda mini SUV segmentinde Urban Cruiser modeli bulunuyor. Ancak marka 2009'dan bu yana üretilen modelle beklediği başarıya yakalayamadı. Aracın özellikleri de günümüzün B crossover modellerinin gerisinde kaldı. Pazara sunulan Nissan Juke, Opel Mokka, Chevrolet Trax, Renault Captur, Peugeot 2008, Suzuki SX4 gibi modeller SUV'ları aratmayan özellikleriyle dikkat çekti. Toyota Türkiye'nin 2012'de sadece 18 adet Urban Cruiser sattığını ekleyelim. İşte tüm bu nedenler yüzünden Toyota yeni bir B crossover modeli yaratarak, sürükli büyüyen bu segmentte söz sahibi olmak istiyor. 2012'de 155 bin adet olarak gerçekleşen mini SUV pazarının 2015'te 500 bin adede çıkması bekleniyor. 

Corolla töreni için Başbakan'a davet

Tepeden tırnağa yenilenen yeni Toyota Corolla, 6 Haziran tarihinde ilk kez Türk basınına gösterilecek. Otomobilin resmi tanıtımı ise 3 Temmuz tarihinde gerçekleşecek. Toyota Türkiye CEO'su Orhan Özer, yeni Corolla'nın bantlardan iniş törenine Toyota Başkanı'nın geleceğini belirterek, "3 Temmuz tarihindeki törenimize Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da davet edeceğiz" dedi. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz