Toyota’dan Türkiye’ye yeni görev

 

 

 

 

 

Yeni nesil Urban Crusier, adeta küçük bir RAV4 görünümüne sahip. 

 

Önümüzdeki yıllarda dünya otomotiv pazarındaki liderlik oldukça zorlu savaşlara sahne olacak. Toyota, deprem, tsunami ve nükleer felaketle kaybettiği liderliğini geri aldı ve yeniden kaptıracak gibi görünmüyor. Ama Volkswagen Grubu çok ciddi bir yatırım atağı içinde. GM de boş durmuyor ama Opel gibi ciddi yüklere sahip. Koreli Hyundai için de işler iyi gidiyor ama dünyanın en büyüğü olma konusunda biraz zamana ihtiyacı var. 

Görünen o ki 2015 yılı sonrasında dünyada en büyük olma konusunda Toyota ile VW arasında çok büyük bir savaş yaşanacak. Her iki dev de tüm tesislerini ve yeni yatırımlarını, yeni modellerini, yeni motorlarnını buna göre konuşlandırıyor.

Türkiye'nin VW'den yeni yatırım beklediği günmüzde en büyük sürprizlerden biri Toyota'dan geliyor. Geçen yıl 150 milyon euroyu aşan yatırımla Türkiye'de yeniden Corolhla üretimine yönelen dünya devi, şimdi de yeni bir model için düğmeye bastı.

Japon devin Türkiye fabrikasında üreteceği yeni araç, markanın ilk kez giriceği yeni bir sınıfta yer alacak. Yeni aracın yollara çıkış tarihi olarak 2016 yılının planladığı öğrenildi. Bu aracın mevcut araçlardan biri olmayacağını belirten Toyota Türkiye CEO'su Özer, son dönemin en büyşük trendi B segmenti bir SUV veya bir başka tanımla crossover tarzı bir araç mı sorumuzu ise yorumsuz bıraktı.

Yeni yatırımla birlikte Adapazarı fabrikasının yeni Corolla ile 177 bin olan kapasitesinin 300 bin adete yükselmeasi bekleniyor. Yeni araçla iligili yapılacak yatırımın da üç haneli bir rakam olması sürpriz olmayacak.

 

OSD GENEL KURULUNDA BAKAN DAVET ETTİ

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da gerçekleşen Otomotiv Sanayi Derneği Genel Kurul'nda 1 milyar doalrı aşan ihracatıyla Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın elinden ödülünü alan şirket, yeni görevini de deklare etmiş oldu.

Çağlayan, ödülü alan Toyota Türkiye CEO'su Orhan Özer'e "Sizi 1 milyarlı rakamlarla değil 4 milyarlı rakamlarla ödüllendirmek istiyoruz. Yeni yatırımınız için en kısa sürede sizi bakanlığımıza bekliyoruz" dedi. Özer ise henüz yeni yatırıma teşvik için başvurmadıklarını ama hazırlıklarının sürdüğünü belirterek, "En kısa sürede hazırlıklarımızı tamamlayarak başcvuru yapacağız. Yeni model 2016 yılında piyasaya çıkacak ve Toyota için yepyeni bir araç olacak. Bu sayede ihracatımız da çok daha yukarıya çıkacak. Yeniden Türkiye'nin ihracat şampiyonu Toyota olacak. Dünya devine de bu yakışır."

 

TOYOTA YÖNETİM KURULU BAŞKANI GELECEK, BAŞBAKAN DAVET EDİLECEK

Bu arada markanın yeni yatırımı Corolla modelinin banttan inişi için Adapazarı fabrukrasında büyük bir tören düzenlenecek. 6 Haziran tarihinde ilk kez gazetecilere gösterilecek olan yeni nesil Corolla'nın seri üretiminin bantlardan inişini ise şirketin en tepe ismi ile Başbakan Erdoğan'ın gerçekleştirmesi bekleniyor. 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz