Toyota’dan geri vites

Toyota’dan geri vites

Daha önce şarj sürelerinin uzunluğu ve menzillerinin kısa olmasıyla Toyota’nın eleştiri oklarının hedefi olan elektrikli araçlar, yeni dönemde Japon otomobil üreticisinin yeni gözdesi olacak.

Nissan, Volkswagen ve Tesla gibi tamamen elektrikli ve sıfır emisyon değerine sahip araçların üretimi için çalışma yapan rakiplerini eleştiren Toyota, strateji değiştiyor. Üretici, 2020 yılına kadar uzun menzilli elektrikli araçların seri üretimi için kolları sıvıyor.

Üretici geçen aylarda yaptığı açıklamasında geleceğin hibrit ve hidrojen yakıtlı araçlarda olduğunu, elektrikli araçların ise maliyet/performans açısından bekleneni veremeyeceğini söylemişti.

Takımı kuruyor

Japon basınında yer alan bilgiye göre, marka şu sıralar 300 kilometreden fazla menzile sahip elektrikli araçların geliştirilmesi için bir ekip kurmaya hazırlanıyor.

2020 yılında, anavatanı Japonya’da uzun menzilli elektrikli araç satışına başlayacağı söylenen Toyota, daha sonra rotasına Kaliforniya ve Çin’i de ekleyecek.

2050 yılına kadar emisyonsuz araçlar üreteceğine sahip söz veren üretici cephesinden elektrikli araç planıyla ilgili bir açıklama henüz yapılmadı.

Japon üretici önümüzdeki aylarda Prius modelinin yeni plug-in hibrit versiyonunu tanıtacak. Toyota’nın daha güçlü ve güvenli olarak tanımladığı yeni nesil lityum iyon pili ilk kez yeni Prius’ta görev alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz