Toyota FT-AC ile dağ taş demeyecek

Toyota'nın yeni modellerinden ipuçları veriyor.

Avrupa modellerinden çok Amerika’da yola çıkacak yeni modellerin vitrine çıktığı Los Angeles Otomobil Fuarı’nda önemli yeniliklerden biri de Toyota’dan geldi.

Dünyanın en büyük otomobil şirketi rekabetinde Vw ve Renault-Nissan-Mitsubishi gruplarıyla çekişen Japon dev, yeni konsepti FT-AC’yi ilk kez gösterdi.

Türkiye’de üretilen C-HR da fuarın özel modellerinden biri oldu.

Yeni konsept FT-AC Toyota’nın gelecekte üreteceği yeni tasarım dili ve maceracı modelleri simgelemesi açısından önemli ipuçları da veriyor.

Toyota FT-AC konsepti

Toyota yeni konseptini gösterdi: FT-AC

Aktif bir yaşam tarzı olanlar ve outdoor kullanım için geliştirilen FT-AC, aynı zamanda günlük kullanıma da uygun bir otomobil. Yolculukların eğlenceli olabileceğini de ilk bakışta hissettiren FT-AC konsepti aynı zamanda dikkat çeken kaslı tasarımı ile Toyota’nın SUV ve pick-up araçlarının tarzını da yansıtıyor. Büyük bir ön ızgaraya sahip konseptin LED farları dikkat çekerken,  sis lambaları ise çok işlevsel düşünülmüş. Ayrıca sis lambaları, istendiğinde çıkarılarak el feneri olarak kullanılabiliyor veya bisiklete de monte edilebiliyor.

Toyota’nın yeni modellerinden ipuçları veriyor.

Araç kurtarmak için kancalara sahip FT-AC, uzun dingil mesafesi ve geniş iz açıklığıyla yolda güçlü bir duruşa sahip.

FT-AC, 20 inç jantlarla sahip. Safari tarzı tavan ise ekipmanların yüklenmesi için ekstra alan sağlıyor. Tavanın üzerindeki LED’ler ise etrafın aydınlatılmasında kafa lambası işlevi görüyor. Tam arazi için.

Güçlü tekerlekleri arazi koşullarında yol tutuşu güçlendiriyor. Köşeli plastik parçalardan ibaret dodikler ay aracı çağrışımı yapıyor.

Kızıl ötesi kameraları var

FT-AC arazi kullanımına uygun maceracı yanıyla birlikte birçok teknolojik özellik de barındırıyor. Örneğin aynaların üzerindeki kızıl ötesi kameralar var. Bunlar yapılan sürüşlerde kayıt almaya yararken, istendiğinde çıkarılarak da kullanılabiliyor.

Ayrıca entegre Wi-Fi hotspot özelliğiyle mobil cihazlara görüntü gönderilebiliyor. Bununla birlikte FT-AC ile yapılan sürüşler canlı olarak paylaşılabiliyor.

FT-AC konsepti benzinli motora sahip ve 4 çeker

Benzin motorla yola çıkacak, hibriti gelebilir

Benzinli motora sahip olması planlanan ve gelecekte hibrit versiyonunun da olması düşünülen FT-AC, geliştirilmiş tork vektörlü dört çeker sistemini kullanıyor. Böylece ekstra kontrol yetenekleri ve maksimum çekiş elde ediliyor. Daha dinamik ve güvenli sürüş için farklı zeminlere uygun ayarlara sahip, 4 tekerleği kilitleme özelliğiyle her şartta çekiş kontrolü sağlıyor.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here