Toyota’da 3’üncü model yolda

 

 

 

Japon otomotiv devi Toyota, Türkiye'deki tesisleriyle yeni bir sınıfta rekabete girmeye hazırlanıyor. Yaklaşık  150 milyon euroluk yatırımla Corolla modelini yeniden Adapazarı fabrikasında üretmeye hazırlanan marka küçük SUV sınıfında bir aracın da imalatına  geçmeyi planlıyor.  Toyota, Adapazarı'nda Verso ve Corolla modellerinden sonra üçüncü bir model daha üretecek. Şirketin üretmeyi planladığı model, ekonomik krizde yeni trend olan B sınıfı kompakt crossover olacak. Aracın kompakt SUV RAV4’ün  küçüğü olarak imal edileceği tahmin ediliyor.

 

2016’da banttan çıkacak 

Adapazarı’nda üretimi hedeflenen modelin  2016’da banttan inmesi ve  dünya pazarlarına ihraç edilmesi planlanıyor.  Fabrikanın mevcut 150 bin adetlik kapasitesi yeni Corolla ile ilk etapta 200 bin adede, üçüncü modelle de 300 bin adede yükselecek. Toyota Türkiye CEO'su Orhan Özer, Türkiye'de üretilecek üçüncü bir model üzerinde çalıştıklarını , bunun devreye girmesiyle  yeniden yüksek üretimli rakamlara ulaşacağını belirtti. Özer , "Yeni bir modelle Toyota Türkiye’nin eski parlak günlerine dönmesini istiyoruz. Ancak modelin ne olacağını henüz açıklamıyoruz Önümüzdeki aylarda resmen açıklanması planlanıyor” dedi.

Cruiser zayıf kaldı

 

Toyota'nın halihazırda mini SUV segmentinde Urban Cruiser modeli bulunuyor. Ancak marka 2009'dan bu yana üretilen modelle beklediği başarıya yakalayamadı. Aracın özellikleri  güncel  B crossover modellerinin gerisinde kaldı. Pazara sunulan Nissan Juke, Opel Mokka,  Renault Captur, Peugeot 2008 gibi modeller SUV'ları aratmayan özellikleriyle dikkat çekiyor. Toyota Türkiye  2012'de sadece 18 adet Urban Cruiser sattı. 2012'de Türkiye’de 155 bin adet olarak gerçekleşen mini SUV pazarının 2015'te 500 bin adede çıkması bekleniyor.  

 

Corolla töreni için Başbakan'a davet

 

Tepeden tırnağa yenilenen yeni Toyota Corolla ise  6 haziranda  ilk kez Türk basınına gösterilecek. Otomobilin resmi tanıtımı ise 3 temmuzda  gerçekleşecek. Toyota Türkiye CEO'su Orhan Özer, yeni Corolla'nın bantlardan iniş törenine Toyota Başkanı'nın geleceğini belirterek aynı zamanda  Başbakan  Erdoğan'ı da davet edeceklerini açıkladı.  Markanın  yeni yatırımıyla ilgili ipuçları Otomotiv Sanayi Derneği'nin  genel kurulundaki ihracat ödül töreninde  ortaya çıktı. Ekonomi Bakanı Çağlayan törende Özer'e, "Sizi 1 milyarlı  değil 4 milyarlı rakamlarla ödüllendirmek istiyoruz. Yeni yatırımınız için en kısa sürede sizi bakanlığımıza bekliyoruz" dedi. Özer ise henüz yeni yatırıma teşvik için başvurmadıklarını ama hazırlıklarının sürdüğünü belirterek, en kısa sürede hazırlıkların tamamlanacağını vurguladı. Özer “ 2016’da piyasaya çıkacak ve Toyota için yepyeni bir araç olacak.^ dedi. 

 

Türkler direksiyon mesajcısı 

Goodyear’ın  16 ülkede  25 yaş ve altı 6400 sürüücüyle   yaptırdığı ankette  en çok Türk’lerin araç  kullanırken cep telefonundan mesajlaşıp e-posta attığı saptandı. Ayrıca en çok kırmızı ışıkta geçen sürücüler yine Türkler oldu. Araştırmada Türk gençleri %57 oranında araç kullanırken makyaj yapmak, saç düzeltmek gibi aktiviteler yaparken , İngilizler %20 ile en alt sırada yer aldı. Türk’ler  akıllı telefonlarını en çok kullanan grupta yer alırken, katılımcıların %78’i arkadaşlarının bunu yaptığını gördüğünü belirtti. Türk gençlerinin %28’inin  kırmızı ışıkta geçtiği saptanırken Almanlar sarı ışıklarda hızlanarak geçmede %85 ile başı çektiler.

 

 

2012’ye özel fırsat

Volvo, 2012 model yılı tescilli  sınırlı sayıdaki otomobillere bu ay sonuna kadar özel indirim sağlıyor.Kampanyada ayrıca tüm Volvo modelleri için  940 TL’lik ödeme ve  60 ay vade ile 43.000 TL’lik kredi fırsatı veriliyor.

 

Brisa’dan bir ilk: “Mobilfix”

 “Profleet” adıyla  sunduğu  hizmetlerle  filoların tüm ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen Brisa yeni bir ürünü daha devreye aldı. Dünyada geliştirilen ilk  mobil TIR bakım servisi olan Mobilfix ağır ticari araçlara yerlerinde servis hizmeti sunarak, araç sahiplerinin zaman ve maliyetten tasarrufunu sağlıyor. Filo  müşterilerine 7/24 yol yardım hizmeti veren Brisa lastik takibi ve hızlı ölçüm gibi hizmetler de veriyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz