Toyota yeni Yaris üretimi için hazır tesis satın aldı

toyota yeni yaris

Pandemi nedeniyle gerileyen 2020 yılı otomobil pazarının 2021 yılında büyümeye geçmesi beklentiler arasında. Otomotiv devleri de buna uygun kararlara imza atıyorlar. Bunun son örneklerinden birini Toyota Avrupa gerçekleştirdi. Japon şirket ile Fransız PSA Grubu için ortak üretim yapan Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrika Toyota’ca satın alındı. Otomotiv devi, yeni aldığı tesisteki çevrim sonrası yeni Toyota Yaris üretimine 2021 ikinci yarısında start verecek.

Toyota Motor Avrupa’nın bir parçası haline gelen Çekya’da bulunan Kolin üretim tesisine; 4 milyar krondan daha fazla yatırım yapıldı. Böylelikle tesisin genişletme ve modernleştirme çalışmaları tamamlandı.

Toyota, teslim aldığı tesisin adını “Toyota Motor Manufacturing Czech Republic” olarak değiştirdi. 2021 itibariyle TMMCZ olarak anılacak olan fabrikada, 2005’ten bu yana Toyota Aygo, Peugeot 108 ve Citroën C1 olmak üzere A segmenti küçük otomobillerin üretiliyordu.

Toyota, hisselerini devraldığı bu tesiste yeni Yaris üretiminin yanı sıra eskiden beri süren Aygo, 108 ve C1 üretimini de sürdürecek. Üretim, PSA markaları için fason olarak yürütülecek.

Tesiste 3.500 personel görev yapıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz