Toyota ve Volkswagen bu yıl 17 milyar doların üzerinde kar edecek

Volkswagen, 2012 yılını 15 milyar dolarlık karla kapatmıştı. Bu haliyle 11.1 milyar dolarlık karıyla kendisine en yakın şirket olan Toyota’nın ve 7.9 milyar dolarlık karla General Motors’un önünde kalmayı başaran Volkswagen, tüm bunların ışığında 2018 yılında dünyanın en büyük otomobil üreticisi olma hedeflerini koruduğunu açıkladı.

10 milyar dolarlık karla Toyota’nın dünyada lider olduğu 2007 yılında bu hedeflerini ortaay koymuş olan Volkswagen Grup CEO’su Martin Winterkorn o dönemde, kar marjının yüzde 1.7’den yüzde 8’e yükseleceğinin ve 6.2 milyonluk teslimat sayısının 10 milyonun üzerine çıkacağının sözünü vermişti.

Aradan geçen 6 yılın ardından bir çok şeyin değiştiği global pazarda özellikle Toyota, anavatanında yaşadığı doğal afetler ve geri çağırmalar nedeniyle liderlik koltuğundan geçici olarak inmek zorunda kaldı. 

Toyota ve Volkswagen 2013 yılı tahminlerini açıkladı

İki otomobil üreticisinden, 2013 yılında yaşanması öngörülen kur dalgalanmalarıyla üreticiler arasındaki yarışın daha sıkı geçeceğini tahmin eden analistlerin düşüncelerini doğrulayan cinsten açıklamalar geldi.

Volkswagen bu yıl sonunda 17.3 milyar dolarlık kar elde edeceği tahmininde bulunurken; bu tahminle, 17.9 milyar dolarlık karı öngören Toyota’nın gerisinde kaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz