Toyota, Türkiye’nin ilk hibrit aracını üretecek

Dünkü Mercedes yatırım açıklamasından sonra ikinci yatırım kararı da Japonlardan geldi.

Toyota’dan Sakarya’daki üretim merkezi Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’ye yeni ve teknolojik görev.

Toyota’nın iki yıldır üzerinde çalıştığı yeni B crossover aracının dünyadaki tek üretim merkezi Türkiye-Adapazarı fabrikası olacak.

Toyota Türkiye için dönüm noktası olarak açıklanan yeni karar için Türkiye’de 400 milyon dolarlık (350 milyon euro) yatırım yapılacak ve en az 1000 yeni personel alınacak. Böylece 3 bin olan Toyota Adapazarı çalışan sayısı 4 bine çıkacak.

Yeni model ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterilecek.

Halen C-HR adıyla anılan araç benzinli ve dizel motor seçeneklerinin yanı sıra hibrit motor seçeneğiyle de üretilecek. Böylece Türkiye’de üretilen seri üretim ilk hibrit araç olacak.

Daha önce Renault, Türkiye’de elektrikli araç üretimi gerçekleştirmişti.

(Toyota’nın Türkiye’de küçük SUV üreteceği haberini – 24 Mart 2013 )

150 BİNLİK KAPASİTEDEN 280 BİNE

Toyota Adapazarı fabrikası halen 150 bin adet olan yıllık üretim kapasitesini, yeni modelle birlikte 280 bin adete yükseltecek. Toplam üretiminin yüzde 80’ini ihraç eden fabrika, yeni modelle bu oranı yüzde 90’a çıkaracak.

YENİ C-HR 130 BİNİ GEÇECEK

Bu yılın sonunda seri üretime geçecek yeni küçük crossover C-HR, 130 bin adetin üzerinde üretilecek. Türkiye’de 15-20 bin adetlik yıllık satışı düşünülen araç, 53’ün üzerinde ülkeye ihraç edilecek.

Toyota, halen Türkiye’de Verso ve Corolla modellerini üretiyor. Yeni araçla Türkiye’de ürettiği araç modeli üçe çıkacak.

Geçtiğimiz yıl Frankfurt Otomotiv Fuarı’nda sergilenen konseptin üretim versiyonu ile birlikte şirketin bugüne kadarki toplam yatırım tutarı 2.3 milyar doları bulacak.

Corolla ve Verso ile aynı hat üzerinde üretilecek olan yeni crossover için toplam 450 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

Toyota C-HR Foto Galeri


TOYOTA’NIN YENİ PLATFORMU ÜZERİNDE YÜKSELECEK

Yeni otomobil Toyota’nın bildiğimiz Auris, Yaris gibi otomobillerinin platformunda değilde markanın yeni geliştirdiği ve ilk modelini Japonya’da ürettiği TNGA adlı platformda olacak. Esnek bir platform olarak şekillenen TNGA ile değişik segmentlerde otomobil üretmek mümkün. Toyota Küresel Platformu olarak adlandırılan yeni platformun ikinci modeli Türkiye’de üretilecek yeni C-HR olacak.

Platformun ilk modeli Prius Hibrit oldu ve Japonya’da üretimine başlandı.

EN AZ 1000 KİŞİ İŞE ALINACAK

Toyota’nın Türkiye’deki yeni yatırımı için yeni 1000 kişilik istihdam öngörüldü. Toyota Adapazarı Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato, bu sayının asgri olduğunu daha üstüne çıkılabileceğini söyledi. İşe alımların başladığına dikkat çeken Kato, “Eğitimlere başlandı” dedi.

Yeni yatırımın açıklaması için Toyota Avrupa Başkanı Johan van Zyl de Türkiye’ye geldi.

Genel Müdür Kato, üretimin yüzde 50’sinin hibrit olmasını düşündüklerini ama bu konuda kesin karar vermediklerini söyledi.


(C-HR’nin seri üretim hali için 1 Mart bekleniyor)

Yeni aracın yüzde 90’ı ihraç edilecek.

Yeni otomobilin Türkiye’deki Toyota satışlarına 15-20 bin adetlik katkı sağlayacağını söyleyen Toyota Pazarlama AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise “Hükümetin hibrit araçlara yönelik destekler vermesi gerektiği” konusuna değindi.

Yeni aracın hibrit motor seçeneği 1.8 veya 1.5 litrelik motorlarla kombine olabilir. Hangisi ile kombine olacağı ise henüz kararlaştırılmadı. Türkiye tarafı, ÖTV avantajı nedeniyle 1.5 litre hacimli benzinli motorla kombine elektrikli motora sahip hibrit aracın çok daha avantajlı olacağını Toyota üst yönetimine bildirmiş.

Yurtdışı kaynaklar yeni C-HR’in İngiltere’deki fabrikasında üretilen 1.8 litrelik hibrit motorla yollara çıkacağını, bu motorların da Galler motor fabrikasında üretildiğini belirtiyorlar.

Hibrit araçlar, benzinli ve dizel araçlara göre çok daha az yakıt tüketimi vaat ediyor. Yoğun trafikli ortamlarda sadece elektrikli motorla ilerleyen ve bu sayede yakıt tasarrufu sağlayan hibrit araçların elektrikli motorları benzinli motorla yol alırken şarj oluyor. Dolayısıyla sadece elektrikli motora sahip araçlar gibi menzil sorunu bulunmuyor.

Ama bu nedenle de elektrikli araçlar için verilen satın alma destekleri hibrit araçlar için geçerli olmuyor ve fiyatları da dolayısıyla benzinli ve dizel araçlara nazaran biraz daha yüksek oluyor.

Toyota Türkiye’nin yeni küçük SUV üretimi yapacağı haberini bundan 2 yıl önce Otoajanda olarak vermiştik. İlgili haberimizi Toyota’nın üçüncü yerlisi küçük SUV olacak linkinden hatırlayabilirsiniz.

(Toyota CH-R konsept gelecekten gelmiş gibi duruyor)

2015’DE 115 BİN ARAÇ ÜRETTİ

Türkiye’de halen Corolla ve Verso modellerini üreten Toyota, bu yılki üretim rakamında 115 bin adeti yakaladı. Fabrikanın bu yıl sonu için üretim hedefi ise 140 bin adetle mevcut kapasitesinin neredeyse tamamını doldurmak. Genel Müdür Hiroshi Kato, bu yıl sonunda tam kapasitenin yakalanacağını söyledi.

Toyota üst yönetimi bugünkü toplantıda yeni modelin ilk bilgilerini aktardılar.

Soldan Sağa:

  • Ali Haydar Bozkurt: Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su
  • Johan van Zyl: Toyota Avrupa CEO’su
  • Hiroshi Kato: Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO’su
  • Yasuhiko Ishibashi: Toyota Türkiye Genel Müdür Yardımcısı
  • Tamer Beksan: Toyota Türkiye Genel Müdür Yardımcısı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz