Toyota Türkiye’nin hedefi yerli Corolla ile 50 binden 80 bine yükseldi

 

Corolla modelini yeniden Türkiye’de üretmeye başlayan Toyota, iç pazarda 50 binlik rekor satış hedefini önce 70 bine sonra da 80 bine yükseltti.

Toyota'nın 11. nesliyle birlikte yeniden Türkiye'de üretmeye başladığı Corolla, geçtğimiz perşembe gününden itibaren dünyada ilk Türkiye'de satışa çıktı. Yeni Corolla'nın 7 Haziran tarihinde İstanbul'da Gezi olaylarının göbeğinde yapılan statik Avrupa lansmanından sonra uluslarası test sürüşleri ise İspanya'nın Palma De Mallarco adasında gerçekleştirildi.

Lansmanda konuştuğumuz Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, aracın fiyatının 45 bin liradan başladığını ve bu fiyatın 'Son günlerdeki kurlarda yaşanan artışa rağmen özel çalışmayla rekabetçi şekilde belirlendiğini" söyledi. 

YENİ HEDEF 70 BİN VE LİDERLİK

Bu yıl 40.059 adetlik satışla yeni bir rekor kırmayı hedefleyen şirket, yeni Corolla'ya yönelik ilgiyi görünce hedef büyüttü.

2009 yılında 5 yıl içinde 50 binlik hedefe kilitlendiklerini belirten Bozkurt, "Yeni Corolla ile bu hedefi yakalayacağımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Yıl bazında maksimum 25 bin Corolla satarız. Artık ilk hedef 65-70 bin adetlik satışa ulaşmak. Bunun için de 2017 yılını öngörüyoruz. 2020'de ise 80 bin adedin üzerinde otomobil satışıyla, binek segmentinde liderlik istiyoruz." .

Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama CEO'su Ali Haydar Bozkurt, yeni yerli Corolla ile çok güçlendiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amiral gemimiz Corolla'nın 7 yıl aradan sonra yeniden Sakarya fabrikasında üretilmesi, Türkiye pazarında güçlenmemizi sağlayacak. Bu yıl kalan 5.5 aylık sürede 13 bin adedin üzerinde Corolla satacağız." 

İLK 1000 COROLLA FOTOĞRAFINDAN GÖRENLERE SATILDI

Ali Haydar Bozkurt, Haziran ayı başında İstanbul'da Avrupa prömiyeri yapılan yeni  Corolla'ya yoğun talep geldiğini söyledi.

Bazı elektronik cihaz gibi teknoloji şirketlerinin her yeni ürün çıkardığı zaman tüketicilerin geceden uyku tulumlarıyla kapıda kuyruğa girdiğini ve buna imrenerek baktıklarını söyleyen Bozkurt, "yeni Corolla'da da benzer ilgiyi gördüklerini ifade eetti.

Bozkurt, "1.000'den fazla tüketici yeni modelin fiyatını bilmeden, araca dokunmadan, yakından incelemeden sadece internette ve basında çıkan fotoğraflarına bakarak sipariş verdi" şeklinde konuştu.

Yeni Corolla ile filo pazarında yüzde 30-40'lara varan paylar arzuladıklarını ama bunun i çin yeterli ürün temin edemeyeceklerini belirten Bozkurt, "ilk planda yüzde 20 filo pazarına satı gerçekleşir, giderek bu pay artar" dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz