Toyota Sakarya 163 bin hibrit otomobil üretti

Toyota Adapazarı fabrikası

Toyota’yı Avrupa’da hibrit motorlu araç satışlarında Sakarya’nın Arifiye ilçesinde üretim yapan Toyota Otomotiv Sanayi sırtladı. 2016 yılından bu yana Sakarya’da üretilen hibrit teknolojili Toyota modelleri Türkiye’yi; Avrupa’daki Toyota fabrikaları içinde en yüksek rakamlı hibrit üretim merkezi haline getirdi.

Toyota, Türkiye’de ilk kez 2016 yılında hibrit motorlu C-HR modelini banttan indirdi. 2019 yılında 12’inci nesil Corolla Sedan ile birlikte ikinci hibrit otomobilini de Sakarya’da üretmeye başladı.

2019’da üretiminin üçte kisi hibrit motorlu oldu

Sadece Avrupa’da değil, dünyada da en başarılı fabrikalardan biri olduklarını dile getiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Toshihiko Kudo; “Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye olarak; Toyota’nın Avrupa’daki üretim tesisleri arasında en yüksek üretim hacmine sahip fabrikasıyız. 2019 yılında ürettiğimiz 253 bin adet otomobilin, yaklaşık yüzde 65’i olan 163 Bin adedi hibrit motorlu araçlar. 2019 yılında toplam üretimin yüzde 48’i olan 121 bin adet C-HR Hibrit; yüzde 17’si olan 42 bin adet Corolla Sedan ürettik” dedi.

Kudo, hibrit teknolojisini de kapsayan yeni model yatırımları için toplamda 630 milyon Dolarlık yatırım yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Sakarya’da üretiliyor, 150 ülkeye gidiyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yıllık üretim miktarının yüzde 90’ını dünyanın 150 farklı ülkesine ihraç ediyor. 2019 yılında üretilen 121 bin adet C-HR Hibrit’in ilk 5 ihracat pazarı; Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya ve Almanya oldu.

2019 yılında 42 bin adet üretilen Corolla Sedan Hibrit’in en önemli 5 dış pazarı ise İsrail, Polonya, İrlanda, İspanya, Macaristan oldu.

Japonya dışında ilk Toyota Yeni Global Platformu (TNGA) modeli üreten fabrika olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye; 3 vardiyalı üretim sisteminde 5 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz