Toyota ve Mazda üretecek

Şirket evlilikleri, birbirine fason üretim yaptırma derken, şimdi de birlikte yani ortak tesis kuracaklar. Toyota ile Mazda’nın birlikte tesis kurmaları onları ileride aynı çatı altında buluşturur mu bilinmez ama yeni kuracakları fabrikanın çatısı altında birlikte otomobil üretecekler.

İki Japon devi, Amerika Birleşik Devletleri’nde dev bir yatırımla ortak üretim tesisi kurmaya karar verdi. Toyota ve Mazda, 2021 yılında ortak kuracakları üretim tesisinde yılda 300 bin adet araç üretecek.

Peki bu söz konusu fabrikada hangi modeller üretilecek?

4 bin kişiye istihdam sağlanacağı fabrikanın henüz nereye inşa edileceği bilinmese de hangi modellerin üretileceği az çok belli. Toyota’nın ülkemizde de ürettiği Corolla modeli ve Mazda’nın bir crossover modeli bu fabrikadaki üretim bantlarından inecek. Bilindiği gibi Toyota daha önce Corolla üretmek için Meksika’da yeni bir fabrika inşa etmişti. Japon üretici şimdilerde bu fabrikada kamyonet üretmeyi planlıyor.

Daha önce birçok otomobil üreticisi gibi ABD Başkanı Donald Trump’ın eleştirilerinden nasibini alan Toyota yeni hamlesiyle Trump’tan tam puan aldı. Trump attığı tweet’te yeni yatırımı memnuniyetle karşıladığını belirtti.

İki şirket yatırım masraflarını bölüşecek. İkili aynı zamanda elektrikli araçlar ve güvenli sürüş için de ortak çalışmalar yapacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz