Toyota Land Cruiser 100’den 400 bine çıktı

Toyota Land Cruiser mi? 1951 yılında ilk üretildiğinde ismi Toyota “Jeep BJ” olarak biliniyordu. Kendi gibi yetenekli aile üyelerine sahip olan Toyota Land Cruiser, 68 yıldır üretim bantlarında. En çok satanlar listesinde zirveye yerleşen, RAV4 ve Corolla modelleri gibi efsane olmanın eşiğinde. Arazi denilince akla gelen ilk modellerden olan Land Cruiser’ın global satışları ise 10 milyon adedi geçmiş durumda. Bu rakama ulaşma yolunda Toyota Land Cruiser 100’den 400 bine çıktı. İlk ihracat rakamı 100 adetlerdeyken, günümüzde 400 bin adet/yıl ihracata ulaştı.

Land Cruiser, Toyota markasının dünya çapındaki ününe önemli katkı sağlayan modellerden birisi. Bugüne kadar her türlü doğa ve yol şartlarının üstesinden başarıyla gelmesiyle de ününe ün kattı. Dünya çapında birçok bölgede yardım odaklı görevlerde kullanıldı halen de kullanılmaya devam ediliyor.

Land Cruiser’den öncesi, Jeep BJ’den sonrası

Land Cruiser’ın yani Jeep BJ’nin ihracatı tam anlamıyla, ilk jenerasyon aracın tanıtılmasından sonra 1955’te başladı. İhracat başladıktan 2 yıl sonra 1957 yılında Amerikan pazarına da giriş yapıldı. Yankılanan seslerin Land Cruiser adına olduğunu duymak mümkündü, çünkü çok sevilmişti.

O günden bu yana Toyota, sürekli olarak müşterilerin ihtiyaçlarına göre araçları tasarlamak için uğraş verdi. Dayanıklılığından ve güvenilirliğinden asla taviz vermeden Corolla, RAV4 gibi farklı modellerin de üretimini gerçekleştirdi.

Özellikle çöl, kurak ve kum-toprak gibi zeminlere sahip çok sıcak iklimli bölgelerde tercih ediliyor. Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler’in insani yardım operasyonlarında da en çok Land Cruiser görev üstleniyor. Tarihçesindeki 68 yıl boyunca her koşulda, insanların varmak istediği her noktaya ulaşmayı başardı. Ünlü bir model haline gelmesi elbette kaçınılmaz son olacaktı ve öyle de oldu.

Land Cruiser, dünya çapında büyük bir beğeni ve hayranlığa sahip araçlardan. Bu ikonik arazi aracının ihracatı, ilk üretildiği yıllarda sadece 100’yü adetlerdeydi. O günden bugüne gelinen noktada ise 170 ülkede, yılda yaklaşık 400.000 (Dört yüz bin) adetlik satış rakamlarına çıktı. Türkiye’de de 1994 yılında satışa sunulan Land Cruiser bugüne kadar 3 bin 100 adetlik satış rakamına ulaştı.

Tokyo Motor Show 2019: İlk elektrikli Mazda lansmanı

Lüks otomotiv devi memleketinde büyük ceza ödeyecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz