Toyota’nın kâr tahmini 17,5 milyar avroya yükseldi

Otomotiv devlerinin karlılıklarının önünü hiç bir şey kesemiyor. Küresel salgın, çip krizi, hammadde fiyatlarındaki artışa rağmen, dünya otomotiv devi Toyota kâr tahmini ile dikkatleri üzerine çekti.

Japon otomotiv devi, şirketin 2 yıl sonraki net kârının, Çin ve Kuzey Amerika gibi kilit pazarlardaki talep toparlanması sayesinde yüzde 2,4 artarak 2,3 trilyon yen’e (yaklaşık 17,4 milyar euro) yükseleceği  tahmininde bulundu.

7 kardeşin ilki: Toyota bZ4X Konsepti

Satışlardan elde edilen gelir yüzde 10,2 artarak 30 trilyon yene çıkacak. Geçtiğimiz mali yılda Toyota, kazancını yüzde 10,3 artırarak 2,25 trilyon yen’e çıkardı.

Bu arada küresel salgın nedeniyle satışlardan elde edilen gelirler yüzde 9 düşüşle 27,2 trilyon yen’e gerilemiş olsa da; Japonlar salgından diğer üreticilere göre daha az etkilendi.

Geçtiğimiz takvim yılında Toyota, rakibi Volkswagen’i geride bırakarak beş yıl içinde ilk kez küresel satışlarda tekrar zirveye çıkmayı başarmıştı.

Grup çatısı altındaki Daihatsu ve ticari araç üreticisi Hino Motors’un da yer aldığı grup, geçtiğimiz yıl toplam 9 milyon 530 bin adet araç sattı. Yani bir önceki yıla göre satışları yüzde 11,3’lük bir düşüşe maruz kaldı. Ancak Çin ve ABD’deki toparlanma sayesinde, satışlar Ekim’den bu yana sürekli yükselişte.

Toyota 3 ayda yüzde 11 kâr etti

Bu takvim yılının ilk çeyreğinde Toyota, satışlarından elde ettiği gelirleri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,5 oranında artırarak 7,7 trilyon yen’e çıkardı. Net gelir ikiye katlanarak 777 milyar yen oldu.

Kaynak: AFP

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz