Fransız PSA, Japon Toyota için Avrupa’da VAN üretecek

Otomotiv dünyasındaki rekabet ve yeni dönem yeni işbirliklerine de şekil veriyor. Ford Otosan’ın Volkswagen için Türkiye’de ticari araç üreteceği haberlerinin ardından bir başka işbirliği haberi daha geldi.

Fransız PSA ile Japon Toyota, Avrupa’daki uzun vadeli işbirliklerinde yeni bir döneme geçiyorlar. PSA, İspanya’da Toyota için hafif ticari araç üretecek.

Yapılan anlaşmaya göre Toyota, Çek Cumhuriyeti’ndeki TPCA ortak girişim operasyonlarının finansal sorumluluğunu üstlenecek ve her iki şirket için de üretim yapacak.

İki devden Avrupa için önemli işbirliği.

Açıklama bugün yapıldı

Toyota Motor Corporation (TMC) ve PSA Grubu (PSA) bugün, Avrupa pazarındaki başarılı ve her iki taraf için de yararlı uzun vadeli ortaklıklarının bir sonraki aşamasını açıkladı.

Yapılan anlaşmaya göre PSA, 2019 yılının sonundan itibaren Toyota Motor Europe NV/SA (TME) için Avrupa pazarında Toyota markası altında satmak üzere tedarik ettiği ticari araçların ürün gamını genişletecek. PSA bu kapsamda TME’ye İspanya Vigo fabrikasında bir kompakt Van üretecek.

Toyota Proace modelini PSA üretiyor, Toyota satıyor.

PSA ve TME işbirliği 2012 yılında orta sınıf hafif ticari araçlarla başlamıştı. PSA Grubu Fransa’daki Hordain fabrikasında Toyota PROACE modelini üretmeye başlamıştı. BU model henüz Türkiye’de satılmaya başlanmadı.

Toyota, gelecekteki hafif ticari aracın geliştirme ve endüstriyel yatırım maliyetlerine dahil olacak.

PSA’nın Çekya fabrikası Toyota’ya geçiyor.

PSA’nın Çekya fabrikası, Toyota’ya devroluyor

Toyota 2021 Ocak’tan itibaren kompakt A-segmentli modelleri üreten bir ortak girişimi olan Kolin’deki (Çek Cumhuriyeti) Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech s.r.o. (TPCA) fabrikasının finansal sorumluluğunu üstlenecek.

TPCA ortak girişimi 2002 yılında PSA ve TMC tarafından oluşturuldu ve her bir ortağın hisse oranının yeniden gözden geçirmesine izin veren bir madde içeriyor. Tesis, Toyota’nın halen Avrupa’da faaliyet gösteren 7 fabrikası arasına katılarak TME’nin bir yan kuruluşu haline gelecek. Kolin tesisi, iki şirket için mevcut A segmenti modelleri üretmeye devam edecek. Japon şirket, gelecekte de Kolin fabrikasında üretime ve istihdama devam edecek.

Toyota Proace modelini arkadaşımız Belma Toprak test etti? Okumak için tıklayın

Anlaşmayı imzalayan TMC Genel Başkan Yardımcısı Didier Leroy yaptığı açıklamada: “Anlaşmamız, teknoloji ve geliştirme maliyetlerini paylaşırken her şirketin kendi gücüyle hareket etmesine imkan veriyor. Kolin fabrikasına olan bağlılığımız Toyota’nın otomobilleri sattığı yerde üretme felsefesini ve Avrupa’da uzun vadeli üretim stratejimizi gözler önüne seriyor.” dedi.

PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares ise açıklamasında: “Müşterilerimize ve şirketlerimize avantaj sağlamak üzere duymuş olduğumuz güvene dayanan başarılı ve karşılıklı yarar sağlayan ortaklığımızda yeni bir sayfa açıyoruz” dedi.

 

Avrupalı yeni XMAX 250 ön satışa çıktı, fiyatı belli oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz