Toyota Hilux geldi, Proace gelecek; piyasa 6 ayda normale dönecek

Türkiye otomobil pazarı ilginç bir yılın içinden geçiyor. 2019 yılındaki düşük pazar sonrasında 2020’ye de umutlu girmeyen sektör, mart ayında başlayan pandemi nedeniyle adeta dip seviyeleri gördü. Mayıs sonu ve haziran ile başlayan çıkı, eylül ayı başında ÖTV artışı ile ancak kesildi ki buna rağmen 700 bin adetlerde kapacağı öngörülen bir piyasa söz konusu. Markalar peşpeşe yeni modellerini piyasaya sunuyor. Talep kurdaki ve ÖTV’deki artışa rağmen sürüyor. Yerli modellerde bile sıra beklemeden araç almak mümkün olmuyor. Yeni Toyota Hilux lansmanında konuşan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt, tanıtım toplantısında 2020 yılına yönelik bakış açılarını ve yeni modelleri hakkında bilgiler verdi. Yeni Hilux’ın iddialı hedefleri sonrası hafif ticari modelleri Proace’yi de getireceklerini dile getirdi.
Toyota Genel Müdürü Bozkurt, yeni Hilux fiyatlarının ekim ayı sonuna kadar geçerli olduğunu dile getirdi.
2020 yıl sonuna kadar 1000 adet Hilux tedarik edebildiklerini ve hepsinin satıldığını söyleyen Bozkurt, “Bu yıl pazar yılbaşında 550 bin diyorduk. Pandemi gündeme geldi; kayıp yıl dedik. Hemen arkasından talep yükseldi. Talep artışı otomobile hücuma dönüştü. Hayatımda hiç bu kadar bana araç bulur musun ricası almamıştım” dedi.
Yıl sonunu 45 bin adetin üzerinde satışla tamamlamayı öngördüklerini söyleyen Bozkurt, “Toyota olarak araç tedarik edebilseydik 60 bin adeti de yakalardık. Fakat pandemi nedeniyle üretimlerdeki aksamalar, araç tedariğini imkansız kılıyor” dedi.
Toyota Proace modelini PSA üretiyor, Toyota satıyor.
Toyota Türkiye olarak şubat ayından bu yana ilk lansmanını yaptı. Pickup sınıfının başka bir yere evrildiğini hatırlatan Genel Müdür Bozkurt,  “Artık lüks restoranlara da pick up ile giden müşterilerimizi biliyoruz” diyor.

Pickup araçların ticari raaç olarak sınıflandırılıp, yüzde 4 ÖTV ile vergilendirilmesi SUV araçlara karşı yeni bir alternatif olmalarını da beraberinde getirdi. Hilux ayarında bir aracın binek sayılması durumunda ÖTV ve vergi dilimi en yüksek seviyeye çıkıyor. Pick up tarzı araçların motor hacimleri de büyük olduğu için yıllık MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödemeleri yüksek seyrediyor.

Yeni Hilux testleri Rusların yüzyıl önce yaptığı dünyanın en tehlikeli yollarından biri kabul edilen D915 nolu yolda yapıldı.

Hilux geldi, Proace gelecek

Yeni Hilux lansmanında açıklamalar yapan Ali Haydar Bozkurt, pick-up segmentinin çok rekabetçi bir segment olduğunu belirterek “Avrupa’daki emisyon normlarına uyan Hilux ile bugüne kadar 52.155 adetlik satış gerçekleştirdik. 2020 sonuna kadar 1000’e yakın, 2021 yılında ise 3.500 – 4.000 adetlik satış hedefimiz bulunuyor. Hafif ticari araç segmentinde Hilux ile yer alırken, gelecek yıl da Proace City’nin ürün gamımıza katılmasıyla hafif ticari araç pazarında iddiamızı güçlü bir şekilde ortaya koyacağız” dedi.

Yeni Hilux, SUV’lardan rol çalacak

Pick-up segmentinin SUV pazarından da pay almaya başladığını sözlerine
ekleyen Bozkurt “Yeni Hilux Invincible modelinde SUV’larda olmayan
özellikler var. SUV kitlesinden pick-up’a doğru bir kayma yaşanacak.
Şehirde de SUV konforunu Hilux’ta hissedenler günlük kullanım için bu
modelimizi tercih edeceklerdir. Yeni Hilux’ların yüzde 70’lere
yakını üst donanımlı Invincible ve Hi-Cruiser versiyonlarından oluşacaktır.
Perakende satışlarda ise Invincible versiyonu satışlarımızın yüzde 50’den
fazlasını oluşturacaktır” öngörülerini dile getirdi.
Yeni Hilux vergi avantajlı fiyatıyla SUV pazarına rakip oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz