Toyota, GM ve Volkswagen 10 milyon adetlik üretim barajına ulaşmak için savaşıyor

 

Mart ayının bitimiyle, 2013 yılının ilk çeyreğini geride bırakan otomobil üreticilerinin ocak-mart arası finansal sonuçları da günyüzüne çıktı.

Sonuçlara bakıldığında General Motors ve Volkswagen’in üzerinde yer alan Toyota, ilk çeyrekte dünyanın en büyük otomobil üreticisi oldu. 2.27 milyon araç satan Volkswagen’i ve 2.36 milyon araç satan General Motors’u geride bırakan Japon otomobil üreticisi üç aylık dilimde 2.43 milyon araç satışı gerçekleştirmeyi başardı.

Aslında Toyota’nın liderliğinde ilginç bir detay bulunuyor.

2011 yılında Japonya’da yaşanan büyük tsunami ve deprem felaketleriyle büyük zarar gören Toyota, 2012 yılında tamamen bu kayıplarını geri kazanmaya odaklandı ve hızlı bir ilerleme kaydetti. Ancak yine de satış yüzdelerine bakıldığında Toyota’nın geçen yılın aynı dönemine göre satışlarının yüzde 2.2 azaldığı görülüyor. Buna rağmen General Motors ve Volkswagen satışlarını sırasıyla yüzde 3.6 ve 5.1 oranlarında yükselttiği öğrenildi.

Tüm bunlara rağmen kaydettiği satış adediyle haberin başlığını hakeden Toyota geçen yıl toplam 9.75 milyon otomobil üretmişti. Markanın bu yılki hedefi yıl sonuna kadar 10 milyon otomobil üreten dünyadaki tek marka olmak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz