Toyota elektrikli otomobil ittifakı Suzuki ve Daihatsu ile büyüyor

Halihazırda Subaru ile elektrikli otomobil üzerine çalışmalar yürüten Toyota, diğer Japon araç üreticileriyle elektrifikasyon projelerini büyütüyor. Suzuki ve Daihatsu, elektrikli ve otonom araçlar da dahil olmak üzere gelişmiş otomotiv teknolojileri geliştirecek Toyota liderliğindeki bir ortak girişime yatırım yapacak.

Toyota, Hino Motors ve Isuzu Motors tarafından Nisan ayında kurulan bir ortak girişime yatırım yapacaklarını duyuran Suzuki ve Daihatsu; topluca CASE teknolojileri olarak adlandırılan bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli araçlar konusunda maliyetli araştırmalar üzerinde işbirliği yapmaya ve işbirliği yapmaya hazırlanıyor.

Başlangıçta ticari araçlar için teknolojiler geliştirmek amacıyla kurulan ittifak, yeni ortaklarla birlikte kei arabaların da gelişimini hızlandırmak için yön değiştirecek.

Kei Araba Nedir? Düşük vergiler Türkiye’de olsa nasıl olurdu?

toyota elektrikli otomobil
Ultra kompakt Toyota elektrikli otomobil

Suzuki ve Daihatsu, ortak girişimin hisselerinin yüzde 10’unu Toyota’dan alacak. İşlemden sonra Toyota, Commercial Japan Partnership Technologies adlı girişimde yüzde 60 hisseye sahip olurken, Hino, Isuzu, Suzuki ve Daihatsu yüzde 10 hisseye sahip olacak.

Beş otomobil üreticisi, ittifak aracılığıyla, hem kamyonlar hem de kei arabaları için daha verimli ve düşük maliyetli bir lojistik sistemi teşvik etmek için verileri ve teknolojik bilgi birikimini paylaşacak. Şirketler, kamyon lojistiğini kei arabalarına bağlayabilen bir bağlantılı teknoloji altyapısı geliştirmeyi de planlıyor.

Toyota elektrikli otomobil ittifakı, Japonya’daki araçların yüzde 40’ını oluşturan küçük, ucuz kei arabalarını içerecek şekilde işbirliğini genişletmeyi amaçladığından; iki büyük kei minicar üreticisi olan Suzuki ve Daihatsu’yu memnuniyetle karşıladı.

Yüzyıllık Dönüşüme Karşı Güven Tam

Toyota Başkanı Akio Toyoda Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında; “Kei arabaları sürdürülebilir ve pratiktir. Birçok insan için bir yaşam çizgisi olmaya devam ediyor. Kei arabalarının Toyota’nın CASE teknolojilerini kullanarak daha da ilerleyebileceğine inanıyorum.” dedi.

Ortak girişimin başkanı Hiroki Nakajima ise; “Lojistik verimliliği artırma konusundaki bilgilerimizi paylaşabilirsek, yalnızca araçların elektrifikasyonu yoluyla değil, ticari araçların kat ettiği mesafeyi azaltarak da karbon nötrlüğüne katkıda bulunabiliriz” açıklamasında bulundu.

Ortaklığa yeni katılan Daihatsu’nun Başkanı Soichiro Okudaira da; “Kei üreticilerinin, CASE teknolojilerinin yaygınlaşması ve CO2 emisyonlarını düşürme mücadelesi ile birlikte yüzyılda bir görülen bir dönüşüm ile karşı karşıyayız. Bunlar tek başına üstesinden gelinmesi zor konular. İşbirliği büyük bir sinerji yaratacak” diyerek Toyota elektrikli otomobil ortaklığına olan güvenini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz