Toyota iki dakikalık şarjla 700 km menzilli araç geliştiriyor

Elektrikli araçların popülerliği özellikle Avrupa ve Amerika’da gün geçtikçe daha da artıyor. Ülkemizde de Toyota, Kia gibi markalar yaptıkları hibrit atağıyla yeni döneme göz kırpıyor. Japon basınında yer alan bilgiye göre, Toyota’nın attığı leni bir önemli adım, elektrikli araçların hayatımızdaki yerini daha da sağlamlaştıracak gibi duruyor.

Japon devi Toyota şu sıralar elektrikli araçlara gücünü veren yeni bir batarya tipi üzerinde çalışıyor. Bu batarya aracın menzilini artırırken şarj süresini de kısaltacak. Tahminlere göre bu yeni bataryaya sahip bir araç 2022 yılından itibaren yollarda boy göstermeye başlayacak.

Bir kaç dakikada şarj olan elektrikli araçlar geliyor

Tamamen yeni bir platforma ait olacak olan yeni araç, kullanılan yeni bataryası sayesinde birkaç dakika içinde şarj olup yoluna devam edebilecek.

Bu arada, mevcut elektrikli araç bataryalarının hızlı şarj özelliği ile 20-30 dakika arasında şarj olduğunu ve ortalama menzillerinin 300 kilometre ile 400 kilometre arasında değiştiğini hatırlatalım.

Toyota, yeni bataryasıyla şarj süresini 10 dakikaya indirirken, aracın menzilini 600-700 kilometre çıkaracak.

Solid-state ismi verilen yeni bataryalar, sıvı elektrolitler yerine katı elektrolitler kullanıyor. Bu sayede yeni bataryaların, mevcut lityum-ion bataryalara göre daha güvenli olduğu söyleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz