Toyota C-HR Türkiye’de hangi motorlarla satılacak?

Toyota C-HR Türkiye’de hangi motorlarla satılacak?

Toyota Türkiye’nin Adapazarı’nda yer alan fabrikasından çıkacak olan yeni SUV’u C-HR, kompakt SUV pazarına “Made in Turkey” imzasıyla iddialı bir giriş yapacak. Honda HR-V, Mazda CX-3 ve Nissan Juke gibi modellerle rekabet edecek olan yeni SUV, markanın tasarım dilini değiştirerek aldığı risk ile başarıya ulaşacak mı? Zaman içinde göreceğiz.

Peki yeni Toyota C-HR Türkiye’de hangi motorlarla satılacak?
Bu soru, aracın resmi Türkiye lansmanı henüz yapılmadığı için belirsizliğini korusa da Avrupa özelliklerine baktığımızda bazı tahminler yapmak mümkün oluyor. Türkiye’de Avrupa pazarlarına ulaşacak olan C-HR bölgede 114 beygir güç üreten 1.2 litrelik turboşarjlı benzinli motorla yollara çıkacak. 6 ileri manuel ya da CVT şanzıman seçenekleriyle kombine edilebilen motoru ilk kez yeni Auris’te görmüştük. Ancak, Auris’in bu versiyonu ülkemiz yollarına ne yazıkki çıkmadı. Ayrıca, bu motorun 100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi fabrika verilerine göre 100 kilometre 5.7 litre olduğunu da hatırlatalım.

 

Sakarya'da üretilen Toyota CH-R
Sakarya’da üretilen Toyota CH-R

C-HR’nin bir diğer motor seçeneği ise yalnızca CVT şanzıman ile kombine edilen 2.0 litrelik motor. Bu motora sahip versiyon yalnızca belli başlı pazarlarda sunulacak ancak o pazarların hangileri olduğu henüz belirsizliğini korusa da Ukrayna ve Kafkasya gibi pazarların söz konusu pazarlar arasında olduğu biliniyor.

Henüz ABD pazarında satılıp-satılmayacağı belli olmayan Made in Turkey Toyota C-HR, Avrupa’da Toyota marka araçların hibrit zaferinin önemli bir parçası olma görevini üstlenecek. Günümüz yakıt teknolojilerinde öne çıkan hibrit teknolojisi yeni Toyota C-HR’de de kendine yer buluyor. Toyota’nın hibrit otomobili Prius’ta kullanılan 1.8 litrelik hibrit ünite yeni C-HR’de de boy gösterecek. 122 beygir gücündeki bu versiyonunda karbon emisyon değeri ise fabrika verilerine göre kilometre başına 90 gramdan daha az.

Aracın geçen aylarda ortaya çıkan kabin fotoğraflarında bazı detaylar dikkat çekiyordu. 8 inçlik ekranın yer aldığı orta konsolunda Japon devinin daha da geliştirdiği HMI (İnsan-Makina Arayüzü) görev alıyor. Buradan Toyota’nın Multi-Media’16 navigasyon platformuna ve diğer bağlantı hizmetlerine ulaşmak mümkün. Deri benzer malzemelerle lüks hissinin artırılmaya çalışıldığı C-HR’nin kabinindeki tüm detayların sürücüye yönelik olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz