Toyota Adapazarı fabrikası üretime geri dönüyor

Toyota Sakarya fabrikasına 800 kişilik ek istihdam

Adapazarı’nda kurulu Toyota Fabrikası, yeniden üretime başlama tarihini açıkladı.

Koronavirüs salgını sonrası Sağlık Bakanlığının ve global Toyota ağının tavsiyeleri doğrultusunda; 21 Mart tarihinde üretime ara veren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye 11 Mayıs Pazartesi günü üretime dönüyor.

İlk gün işbaşı yapan tüm çalışanlara alınan tedbirler, uygulanması gereken güvenlik kuralları ve yeni çalışma ortamını iyi anlamalarını sağlamak amacıyla bilgilendirmeler yapılacak.

Üretim, 12 Mayıs itibarıyla hızı düşürülmüş bir tempo ile başlayarak, ilerleyen günlerde ve haftalarda kademeli olarak arttırılacak.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre; üretime yeniden başlama kararında değişik faktörler yer alsa da; öncelikli olarak eksiksiz ve detaylı hijyen ve sosyal mesafe kurallarını uygulayarak güvenliği sağlamak istedikleri yer aldı.

Fabrikada ne gibi önlemler alındı?

Bu kapsamda Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yetkili mercilerin tavsiyeleri doğrultusunda uzun ve detaylı bir sağlık önlemleri listesi hazırladı.

Hazırlanan bu önlemler, yönetim ve çalışan temsilcilikleri tarafından onaylandı ve gerekli olduğu durumlarda denetlenecek; gözden geçirilecek ve geliştirilecek bir formatta planlandı.

Hazırlanan bu listede sosyal mesafenin korunması, maskelerin zorunlu kullanımı, yeni düzene geçiş için ayrıntılı fabrika hazırlığı; yeni önlemlerin kapsamlı simülasyonları, paylaşılan alanlardaki temizlik ve dezenfekte işlemlerinin sıklaştırılması; çalışma programlarının yeni düzene uyarlanması; 3C kuralının uygulanması (Yakın temas, kalabalık ve kapalı alanlardan uzak durma / kaçınma); şirket servisleri ve kafeteryasındaki ekstra hijyen kuralları gibi pek çok madde yer alıyor.

Üretime ara verilen süre boyunca Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, fabrikanın bakım faaliyetleri, ekipman geliştirmeleri ve gelecekteki proje hazırlıkları gibi çalışmalarını sürdürdü.

TMMT, Sakarya’daki hastanelere yan sanayisinin desteği ile 30.000 maske ve 7.500 yüz siperi bağışlamakla birlikte; çalışanlar 13 tıbbi test kabini üreterek Sakarya ve İstanbul’daki hastanelere bağışladı.

Bu kabinler, sağlık personelinin insanlara temas etmeden koronavirüs testi yapmasına imkan sağlıyor. Ayrıca Sakarya’daki hastanelerin ihtiyacını gidecek şekilde 4 adet ventilatör, Türkiye distribütörü ile birlikte bağış yapıldı.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Başkanı ve CEO’su Toshihiko Kudo; “Çalışanlarımızın sağlığı her zaman birinci önceliğimizdir. Bu doğrultuda, koronavirüs salgını nedeniyle 7 hafta boyunca operasyonlarımıza ara vermiştik.

Çalışanlarımız için gerekli önemleri alarak güvenli bir şekilde operasyonlarımıza yeniden başlayacağız. Umarım, zor günleri geride bırakarak normalleşme yolunda topluma katkıda bulunabiliriz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz