Toyota Adapazarı fabrikası Master Plant oldu

Toyota'nın bugüne kadar 40 milyon adeti geçen üretim rakamına sahip modeli Corolla'nın yeni neslinin 16 tesis içinde önce Türkiye'de üretimine başlanmasının nedeni belli oldu. Türkiye'deki fabrikasında sıfır hatalı üretimi yakalayan Japon dev, bu nedenle 11. nesil Corolla'yı "Master Plant" seçtiği Türkiye fabrukasında üretmeye başladı. 

1994 yılında yedinci nesil Corolla ile üretim faaliyetine başlayan Toyota Türkiye, 2006 yılına kadar devam ettirdiği Corolla üretimini küresel üretim stratejisi sebebiyle sonlandırmak zorunda kalmıştı. Aradan geçen altı yılın ardından Toyota Türkiye, Corolla’nın üretimini geri almayı başardı.

Corolla üretiminin tekrar başlamasını kutlayan Toyota Türkiye, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ü, TMC Yönetim Kurulu Başkanı Takeshi Uchiyamada’yı, TME Başkan Yardımcısı Takeshi Numa’yı, yerel yönetim yetkililerini, yan sanayileri ve diğer Toyota üst yöneticileri ile çalışanlarını ağırladı.

Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Orhan Özer, Sakarya fabrikasının TMC tarafından ‘Master Plant (Usta Fabrika)’ olarak seçildiğini ve ilk Corolla üretiminin bu sebeple Sakarya’da gerçekleştiğinin altını çizdi. 150 milyon euroluk yatırımla birlikte 900 yeni elemanın işe alındığı belirten Özer, “Toyota Türkiye böylelikle çalışan sayısını 3 bin 700’e çıkardı.” açıklamasında bulundu. Özer konuşmasını “Toyota Türkiye’nin otomobil ihraç ettiği ülke sayısının 30’dan 50’ye çıktı.” diyerek tamamladı.

Bakanlar taleplerini sıraladı

Törenin davetlilerinden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün sırasıyla yaptıkları konuşmalarda ettikleri sitemler dikkat çekti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan törendeki konuşmasında dünyanın en iddialı teşviklerini Türkiye’nin verdiğini vurgulayarak, “AR-GE yasasına rağmen Toyota’nın yatırımlarını başka ülkelere yapmasına anlam veremiyorum.” şeklinde konuştu. Türkiye’yi, Toyota’nın yatırım yaptığı bir başka ülke olan Polonya’yla karşılaştıran Çağlayan, “Türkiye’ye yatırım yapmayarak uluslar arası pazarda olmanız gereken yere erişmekte zorlanıyorsunuz.” diyerek sitem etti. Çağlayan konuşmasında Türkiye’deki yerli otomobil üretimi için babayiğit arayışını yineledi.

Çağlayan’ın ardından konuşma yapmak için kürsüye davet edilen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün sözlerine Türkiye’deki tüketicilerin otomobil sahibi olmaya çok hevesli olduklarını vurgulayarak başladı ve ardından Toyota’ya üç yeni talep sundu.

Öncelikle, Toyota’dan Türkiye’de, Türkiye için yeni bir model üretmesini isteyen Ergün “Toyota çok çeşitli modellerinin yanına bir de Sakarya modeli eklemeli.” dedi. Bakan diğer talebinde Toyota’nın Türkiye’de bir Ar-Ge merkezi kurmasının gerekliliğinden bahsederek bu talebini ÖTV vergileri ayrı olan hibrit üretiminin Türkiye’de yapılmasıyla destekledi. Ergün sözlerini “Eğer Türkiye’de hibrit araç üretimi ve Ar-Ge merkezi birlikte geliştirilirse ve bunu herhangi bir firma ya da Toyota yaparsa bizim de gereken destek mekanizmalarını oluşturmamız mümkün olacaktır.” diyerek tamamladı.

Hazal Orta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz