Toyota 80 binlik satışla gözünü liderliğe dikti

 

Toyota Türkiye'nin satışlarına 'yerli Corolla' bereket getirecek. 2014'te 50 bin adetlik satışla rekor tazelemeyi planlayan şirket, Corolla'ya olan yakın ilgiyi görünce hedeflerini büyüttü. Toyota Türkiye'de ilk hedef 2017'de 70 bin adetlik satışa ulaşmak. 2020'de ise 80 bin adedin üzerinde binek otomobil satışıyla, binek otomobil segmentinde liderliği istiyor. Toyota Satış ve Pazarlama CEO'su Ali Haydar Bozkurt, yeni yerli Corolla ile çok güçlendiklerini belirterek, "Amiral gemimiz Corolla'nın 7 yıl aradan sonra yeniden Sakarya fabrikasında üretilmesi, Türkiye pazarında güçlenmemizi sağlayacak. Bu yıl kalan 5.5 aylık sürede 13 bin adedin üzerinde Corolla satacağız. Yılsonunda toplam satışlarımız 40 bin 59 adetle rekor kıracak" açıklamasını yaptı. Toyota'nın Sakarya fabrikasında üretilmeye başlanan 11'inci jenerasyon Corolla'nın İspanya'nın Mallorca Adası'ndaki test sürüşlerinde sorularımızı yanıtlayan Bozkurt, yerli otomobil sayesinde hedef çıtasını yükseltiklerini söyledi. Bozkurt, kısa ve orta vadedeki öngörülerini şöyle aktardı: "2009'da ALJ Grubu olarak Toyota'yı devraldığımız zaman '5 yıllık sürecin sonunda 50 bin adetlik satışa ulaşırız demiştik'. 2014'te 50 bin adetle yine satış rekoru kıracağız. Ancak hedeflerimiz bununla sınırlı değil. 2017'de 70 bin, 2020'de ise 80 bin adedin üzerinde binek oto satışıyla liderliği elde etmeyi istiyoruz. Yerli Corolla bu hedeflere ulaşmamızda önemli katkı sağlayacak."

Sadece fotoğrafta gören 1.000 kişi sipariş verdi

Ali Haydar Bozkurt, Haziran ayı başında İstanbul'da Avrupa prömiyeri yapılan yeni Toyota Corolla'ya müşterilerden yoğun talep geldiğini söyledi. Apple gibi teknoloji şirketlerinin her yeni ürün çıkardığı zaman tüketicilerin geceden kuyruğa girdiğini, yeni Corolla'da da benzer ilgiyi gördüklerini ifade eden Bozkurt, "1.000'den fazla tüketici fiyatını bilmeden, araca dokunmadan, yakından incelemeden sadece gazetelerde çıkan fotoğraflarına bakarak sipariş verdi" dedi.

 

Fiyatı 45 bin 400 lira

Toyota Corolla'nın satışına 17 Temmuz'dan itibaren başlanıyor. Corolla 1.33 Life'ın fiyatı 45 bin 400 lira olarak açıklandı. 1.6 lt benzinli 51 bin 400 lira, 1.4 dizel 58 bin 900 liradan başlayan fiyatlarla tüketicilerin beğenisine sunuldu. Ali Haydar Bozkurt, yeni Corolla'nın fiyatının eski jenerasyona göre bir miktar yukarıda olduğunu belirterek, "Şansızlık son 1 ayda euro çok ciddi yükseldi. Otomobilin lansman fiyatının rekabetçi olmasını istedik bu yüzden kurdan doğan farkı biz kendimiz sübvanse ettik. Yeni Corolla'nın donanım seviyesi baz versiyonundan itibaren eskiye göre çok daha dolu oldu" dedi. Bozkurt, bu yıl 13 bin adedin üzerinde yeni Corolla satmayı hedeflediklerini kaydetti. 10'uncu jenerasyon Corolla'nın fiyatı 41 bin 250 liradan başlıyordu.

 

Arka diz mesafesi segment lideri

Yeni Corolla, Toyota'nın tasarım anlayışını gözler önüne seriyor. Otomobilde; LED farlar, krom çıtalar, keskin bakış ve arka far grubu öne çıkıyor. 4.620 mm uzunluğundaki yeni Corolla, eskisine göre 80 mm daha uzun, 15 mm daha geniş tasarlanmış. Tasarımı bir kenara bırakırsak, araçta en fazla dikkat çeken noktalar kabin içi sessizlik, arka diz mesafesi ve düşürülen yakıt tüketimi. Dingil mesafesinin artırılmasıyla arka koltuk diz mesafesi 706 mm’ye çıkarıldı. Böylece yeni Corolla sınıfında lider hale geldi. Otomobilin bagaj kapasitesi de 452 litreye çıkarıldı. Aerodinamik sürtünme katsayısı 0.29 Cd’den, 0.27 Cd’ye düşürüldü.

 

Yüzde 27 yakıt tasarrufu sağlandı

Yeni Corolla'da ikisi benzinli olmak üzere 3 farklı motor seçeneği bulunuyor. 1.33 VVT, 99 beygir gücünde. 6 ileri manuel şanzımanlı 1.33 lt benzinli versiyon, 100 km'de ortalama 5.6 litre harcıyor. CVT şanzıman seçeneğine sahip 132 beygir gücündeki 1.6 Valvematic benzinli Multidrive S'te yakıt tüketimi yüzde 27 azaltılmış. Araç, 100 km'de 5.6 litre yakıyor. 90 beygir güç üreten 1.4 D-4D, 100 km'de ortalama 4.1 litre harcıyor. Otomobilin 6 ileri manuel ve multimode otomatik şanzıman seçenekleri bulunuyor.

7 hava yastığı var

Yeni Corolla Life, Active, Advance ve Premium olmak üzere dört farklı donanım paketi ile sunuluyor. Life versiyonundan itibaren 7 hava yastığı, VSC, Yokuşta Kalkış Destek Sistemi gibi güvenlik özelliklerinin yanısıra elektrikli ön ve arka camlar, ön kol dayama, direksiyondan kumandalı müzik, gündüz yanan LED farlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar standart olarak yer alıyor. Yeni Corolla’nın tüm versiyonları ayrıca otomobilin kitlenmesinden sonra 30 saniye süresince yanmaya devam edecek far sistemi Follow Me Home ile de donatıldı. Yeni Corolla, İnci Beyazı, Avangart Bronz, Okyanus Mavi ve Açık Siyah olmak üzere 4 yeni renk ile birlikte 9 renk seçeneğine sahip olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz