Toyota 2020 Tokyo Olimpiyatları için özel üretecek

2020 Tokyo Olimpiyatları için tüm hazırlıklar sürüyor. Sporcuların centilmen mücadelesiyle geçmesi beklenen olimpiyatların ulaşım sorunu için çözüm Toyota’dan geldi. Ülkelerindeki olimpiyatları tabii olarak dünyaya teknolojilerini göstermek amacıyla da kullanmaya hazırlanan Japonlar, bu organizasyon için özel bir ulaşım aracı geliştirdiklerini açıkladı. Toyota 2020 Tokyo Olimpiyatları için özel olarak “APM” adı verilen çok amaçlı araçlar üretecek. Bu araçlar ile sporcular, görevliler ve izleyiciler taşınacak. Araç tamamen elektrikli motorla çalışacak.

Toyota 2020 Tokyo Olimpiyatlarının misafirlerini bu araçla taşıyacak

Yüzde 100 elektrikli Toyota APM filosu aynı zamanda organizasyonun olduğu yaz boyunca sedye taşımak gibi yardım faaliyetlerini desteklemek için de kullanılacak. Oyunlar boyunca Toyota, ziyaretçileri ve görevlileri çeşitli tesislere taşımak adına 200 civarında APM araç tedarik edecek.

Toyota 2020 Tokyo Olimpiyatları aracının özellikleri:

Üç sıralı oturma koltukları bulunacak APM adı verilen araçların ilk sırasında sürücü koltuğu yer alıyor. İkinci sıra koltuk üç kişilik ve üçüncü sıra koltuk iki kişilik. Sürücü ile beraber 6 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Tekerlekli sandalye taşınması gerektiğinde; ikinci sıra koltuklar katlanarak gerekli boşluk açılabiliyor.

Sürücü koltuğu güvenlik nedeniyle yüksekte ve ortada konumlandırıldı. Böylece sürücünün yolcuları görmesi ve inip/binerken bireysel ihtiyaçlarına destek verebilmesi amaçlanıyor.

“Herkes için hareket özgürlüğü” anlayışıyla hareket ettiğini belirten Toyota’nın tasarladığı bu araç; aynı zamanda engelli insanların, hamile kadınların ve küçük çocuğu olan ailelerin ulaşımını da kolaylaştıracak özelliklere sahip.

APM adı veriyen Toyota 2020 Olimpiyatlı için özel üretilecek araç 3.9 metre uzunluğa, 1.6 metre genişliğe ve yaklaşık 2 metre yüksekliğe sahip. Toyota’nın olimpiyat destek aracı, maksimum 19 km/s hıza ulaşıyor ve 100 kilometrelik menzil sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz