Toyota, 150 binlik üretime gidiyor

 

Haziran ayında yeni Corolla üretimine başlayan Toyota Adapazarı fabrikası ağustostaki üretim liderliğinden sonra gözünü yukarıya çevirdi. Avrupa pazarındaki yükselmeyi de dikkate alan Japon markanın 2014 yılı üretim hedefi 150 bin adete yükseldi. Şİrket bu yıl 90 bin adete yakın üretim yapacak.

Adapazarı fabrikasında ağustos ayında 11.646 adet Corolla ve Verso modellerini üreten Toyota, son olarak 150 milyon euro yatırım tamamlamış ve 900 kişiyi işe almıştı.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Genel Müdürü ve CEO’su Orhan Özer, yaklaşık 4 bin çalışanıyla Sakarya fabrikasını 'lider fabrika' sınıfına taşımayı hedeflediklerini belirterek “Yeni Corolla ile birlikte 50’den fazla noktaya ihracat gerçekleştiriyoruz. Ağustos ayında ürettiğimiz otomobillerimizin ihracatı ile de ülkemiz açısından önemli bir katkı sağladık” dedi. 

 

2014 yılında toplam üretimi 150 bine çıkarmayı hedeflediklerini de kaydeden Özer, "Fabrikamızda sağlam bir kalite altyapısı ile en üst seviyede üretim yapıyoruz. Fabrikamızda ürettiğimiz Corolla modelinin Avrupa’nın en saygın değerlendirme kuruluşlarından biri olan Euro NCAP tarafından 5 yıldız ile güvenlik açısından en üst seviyede değerlendirilmesi, şahsım ve tüm çalışanlarımız için gurur vericidir" diye konuşan Özer, yeni Corolla'nın iç ve dış pazarlarda beğeniyle karşılandığını ve araca yoğun talep olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Toyota Adapazarı fabrikasında vardiya eklenmesiyle üretim kapasitesi 170 bine çıkabiliyor. 

Toyota Adapazarı, yeni Corolla üretimnden sonra yeni küçük SUv üretimi için de gündemde. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz