TOGG yerli otomobil Yatırım Teşvik Belgesi ‘ni cebine koydu

Geçtiğimiz günlerde ÇED (Çevre Değerlendirme Raporu) onayı aldığını açıklayan TOGG, bir adım daha attığını ilan etti. TOGG ile ilgili son dakika haberinde önemli bir adım daha atıldığı ortaya çıktı. 2019 yılı Aralık ayında ilk gösterimi yapıldıktan sonra merakla beklenen yerli otomobil için Yatırım Teşvik Belgesi TOGG kasasına girdi.

Gemlik’te 4 milyon metrekare arazi üzerinde TOGG Otomobil Fabrikası’nın kurulumu için şubat ayında ÇED Değerlendirme süreci başlatılmıştı. Mayıs ayı başında da TOGG ÇED Onayı alındığı ve raporun yayınlandığı ortaya çıkmıştı.

4 Haziran 2020 itibariyle de Yatırım Teşvik Belgesi sahibi olan TOGG, bunu sosyal medya hesabından duyurdu.

TOGG Otomobil Fabrkası Gemlik’te bu arazi üzerine kurulacak.

18 ayda tamamlanacak olan TOGG Otomobil Fabrikası üretime 2022 yılı sonunda başlamayı hedefliyor.

Yatırım Teşvik Belgesi alınması ile ilgili açıklamada şu bilgiler verildi:

“ÇED Olumlu Raporu ardından faaliyetlerimizi daha da hızlandıracak Yatırım Teşvik Belgesini de aldık. Türkiye’nin mobilite ekosistemini oluşturmak üzere çıktığımız yeni lige yolculuk hız kesmeden devam ediyor. Ülkemize hayırlı olsun”

Devam edecek: Yatırım Teşvik Belgesi neleri içeriyor?

Projenin toplam yatırım bedeli 22 milyar lira olarak açıklanmıştı. Proje alanı 49 yıllığına TOGG’a tahsis edilirken, arazi hazırlık ve inşaat aşamasında şu araç türleri görev alacak:

  • 50 kamyon
  • 10 kule vinç
  • 5 mobil vinç
  • 5 ekskavatör
  • 5 kazık makinesi
  • 20 beton mikseri
  • 3 beton pompası
  • 5 jet grout makinesi.

Ancak bu iş makinelerinden sadece kamyonlar sahaya malzeme temini için giriş çıkış yapacak. Sahanın bir bölümünde; kazı yapılacak alanlarda 10 santimetre kalınlığında bitkisel toprak bulunduğu ve bu toprak malzeme ekskavatör ile kürenerek alınacak.

Alınan toprak, alanda oluşturulacak bitkisel toprak depolama sahasında ayrıca saklanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz