TOGG, Türkiye’nin Otomobili Avrupa’da tescil edildi

Koronavirüs salgını sürerken gülümseten haber TOGG tarafından üretilmesi planları yürütülen Türkiye’nin Otomobili ile geldi. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi’ne yaptığı tasarım başvuruları için tescil almaya hak kazandı.

Tescil işlemi, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan araç tasarımlarının; üçüncü şirketler tarafından kopyalanmasını önleme konusunda önemli bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

TOGG tarafından prototip olarak gösterilen otomobillerin iç ve dış tasarımları Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi (EUIPO) tarafından tescil edildi. Tescil hakları 5 yıl süreyle geçerli olacak

TOGG’un askı sürecindeki Asya ve Amerika’daki tasarım tescil başvurularının da 2020 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Türkiye’nin otomobili iç tasarımı da 5 yıl kopyalanamayacak.
Avrupa tescil işlemleri tamamlanan TOGG Türkiye’nin otomobili tasarımı 150 bin saatlik çalışma ile ortaya çıktığı da açıklanmıştı.

Türkiye’nin Otomobili, TOGG tasarım ve mühendislik ekiplerinin liderliğinde toplam 150 bin saatlik bir çalışma sonunda ortaya çıktı. Tasarım sürecine Türkiye’den ve dünyadan 18 tasarım evi, TOGG’un belirlediği 6 farklı kriter ile katılmıştı.

TOGG tasarım ekibi yaptığı değerlendirmede en yüksek skoru alan 3 tasarım eviyle sürece devam etme kararı vermişti.

Türkiye’nin otomobilinin tasarımı için geniş kitlelerle yapılan otomobil satın alma davranışları araştırmasına başvuruldu. Buradaki veriler dikkate alınarak bir tasarım kılavuzu hazırlandı. Bu rehber 3 tasarım evine gönderildi 2 boyutlu tasarım yarışması etabına geçildi.
Türkiye’nin otomobili tasarım süreci, tescil onayı ile sürüyor.

Türkiye’nin otomobili için Pininfarina nasıl seçildi?

TOGG yönetimi yaptığı açıklamada sürecin son etabında tasarım için seçilen Pininfarina kararının nasıl verildiğini de anlatıyor:”Bu süre zarfında 100’ün üzerinde farklı tema değerlendirildi; tüketici araştırmalarında tespit edilen beklentiler tasarım evlerine geri bildirim olarak gönderildi.

Süreç tamamlandığında her tasarım evinden gelen bir dış ve bir iç tasarım çalışması geniş kitlelerle klinik çalışmalar yapılarak test edildi. Ortaya çıkan sonuç yine TOGG Tasarım Ekibi tarafından endüstrileşmeye uygunluğu konusunda değerlendirildi.

Bu aşamalardan sonra dünyanın en iyilerinden Pininfarina tasarım evi iş ortağı olarak seçildi ve 3 boyutlu tasarım aşamasına geçildi. Türk tüketicilerinin iç görüleri doğrultusunda TOGG Tasarım ekibi ve Pininfarina tasarım evinin ortak çalışmaları sonucunda sadece Türkiye’de değil; dünyanın farklı coğrafyalarında da beğeni ile kabul görecek özgün bir tasarım dili ortaya kondu.

Otomobilde laleden esinlenilmişti

TOGG Türkiye’nin Otomobili projesinde kaptanlık Bosch deneyimli Gürcan Karakaş’ta.

Türkiye’nin otomobili tasarım aşamasında Anadolu topraklarının simgelerinden biri olan laleden esinlendiği de yapılan açıklamada yer alıyor.

Otomobilin yoldaki imzası görevi ön ızgaraya düştü. Dolayısıyla imza yerine geçen ızgaranın yanı sıra jantlarda ve iç mekân detaylarında lale figürleri ile Selçuklu dönemine giden bir tarih bağı vurgulanmak isteniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz