Tofaş’tan müjdeli haber geldi

>>> 25 Ekim 2013 – Tofaş yeni model haber  <<<

 

 

tofaş yeni model

 

TOFAŞ'tan müjdeli haber geliyor

İki yıl içinde Doblo ve Mini Cargo modellerini güncelleyeceğini açıklayan Tofaş, ayrıca 5 ay içinde iki yeni sedan otomobil için onay bekliyor.

 

Türkiye'nin otomotiv sanayiindeki babayiğit arayışına ilk cevaplar gelmeye başladı.

 

MÜSİAD tarafından Derindere, elektrikli Toyota Corolla çevrimi nedeniyle "babayiğit" olarak tanımlandı. Geçen yıl Fiat Başkanı Marchionne, bu işe "evet dedi" diye yazıldı. Renault, "Biz Türkiye'de motor dahil aracın yüzde 80'ini üretiyoruz. Biz zaten yerli üreticiyiz" dedi.

 

Buna karşın geçtiğimiz hafta içinde hükümetin özellikle üretime yönelik teşviklerin artırılacağının işaretini vermesi de sanayici tarafı da heyecanlandırdı.

Tüm bu tartışmaların belirsizliği devam ederken, TOFAŞ, temmuz ayına kadar iki yeni sedan otomobili ortaya çıkaracağını açıkladı.

 

Bugün yayınlanan haberlerde yansıtılan onay kararının çıkmasıyla Türkiye otomotiv sektöründe yeni bir milat oluşacak. TOFAŞ, yıllar sonra ilk kez iki yeni otomobil modelinin fikri ve sınai mülkiyet haklarına sahip olacak. Bu otomobiller büyük olasılıkla farklı markalar altında dünyanın dört bir yanında insanları taşıyacak ve tabii ki satılacak. Fİkri mülkiyet hakları gereği de tüm gelirlerinden TOFAŞ yararlanacak. Gelirin bir kısmı Fiat ortaklığı nedeniyle yine gidecek olsa da gerek Koç Holding gerekse halka açık hisseler nedeniyle doğrudan gelir elde edilebilecek. FIAT'ın kar transferi yerine elde edileni yatırıma yönlendirmesi durumunda tüm getiri TOFAŞ bilançosuna yansıyacak.

 

 

TOFAŞ MÜHENDİSLERİ İKİ YENİ SEDAN HAZIRLADI

Türkiye otomotiv sektöründe yeni bir adım atmak üzere olan TOFAŞ, kısa süre içinde ikisi yeni model olmak üzere yeni yatırımlarını açıklamaya hazırlanıyor. Fiat'ın iki yıl içinde Avrupa ve çevre pazarlara yönelik 38 yeni model geliştirecek olması, TOFAŞ'a fırsat yarattı.

 

TOFAŞ CEO'su Kamil Başaran, düzenlediği bir toplantı ile 2013 yılı planlarını ve hedeflerini anlattı.

 

Tofaş'ın yeniden yapılanması kapsamında yeni direktörlükler verdiklerini söyleyen Başaran, halen biri B biri de B ve C segmenti arasında iki yeni sedan otomobil üzerinde çalıştıklarını söyledi.

 

Bu yıl 160 milyon dolar tutarında yeni yatırım yapacaklarını açıklayan Tofaş CEO'su "TOFAŞ'ın uzun vadeli planlarını yeniledik. 2013-2023 stratejik planımızı gözden geçirdik" bilgisini verdi.

 

Fiat'ın 2016 yılına kadar Avrupa pazarlarına yönelik 38 yeni model geliştireceğini dikkate aldığımızda bunlardan bir kaçının Türkiye'de üretilecek olması da doğal. Çünkü, Türkiye Fiat'ın dünyadaki üçüncü, Avrupa'daki ise ikinci büyük ülkesi. Önümüzdeki iki yıl içinde piyasaya çıkacak 38 yeni model ise Tofaş için fırsat yaratacak.

2013-2015 yılları arasında fikri ve sınai mülkiyet hakları TOFAŞ'a ait yeni projeler geliştirdiklerini ve Doblo ile Mini Cargo projelerini de yenileyeceklerini açıklayan Kamil Başaran, 2015 yılında Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'de başlayacak olan Euro6 normlarına uygun araç güncellemelerine imza atacaklarını dile getirdi. Her iki güncellenmiş modelin de Euro6 regulasyonu öncesinde 2014 yılında piyasada olacağını söyleyen Kamil Başaran, "Bir yandan Linea'nın başarısını devam ettirmek istiyoruz. Şu anda da bir kaç araç üzerinde çalışıyoruz. Modelleme çalışmaları sürüyor. Bu çalışmaların ekonomik ve finansal çalışmalarla desteklenip onaylanması gerekiyor. Bu konuda temmuz ayına kadar netlik sağlanır."

 

Tofaş'ın üretmesi düşünülen ve son onayı beklenen araçların "Low cost" olarak tanımlanamayacağını, kendilerinin 2500 euroluk araç üretmeyeceklerine dikkat çeken Başaran, soruları "Ama B ve B-C arası segmentlerde en rekabetçi aracı üreteceğiz" şeklinde cevapladı. 

 

 

2012'de 256 bin araç üretti

2012 yılında 256 bin adetlik üretim gerçekleştirdiklerini, bunun 154 bin adetini ihraç ettiklerini açıklayan Başaran, toplam satışlarının ise 272 bin adet olduğnuu söyledi. Cirolarının 6.7 milyar TL olarak gerçekleştiğini hatırlatan Başaran, "Geçen yıl 394 milyon dolar dış ticaret fazlası verdik"lerini dile getirdi. Son 10 yılda Tofaş olarak 3.5 milyar dolarlık dış ticaret fazlası oluşturduklarını ifade eden Başaran, "Biz üretimizin yüzde 85'ini iç pazara yapıyoruz" dedi.

 

TOFAŞ, bu yıl 270 bin adet satacak

Tofaş'ın 2013 yılı hedeflerini de paylaşan CEO Kamil Başaran, bu yılki satışlarının 270 bin adeti bulacağını, bunun 160 bin adetinin ihracattan sağlanacağını söyledi. Üretimlerinin 255 bin adet olarak gerçekleşeceğini planladıklarını dile getiren Başaran, 2013 yılı yatırımlarının şimdilik 130 milyon euro olduğunu dile getirdi.

Fiat'ın 2 yıl içinde piyasaya çıkaracağı 38 yeni modelin bir kısmının ehm üretimini hem de ar-ge çalışmalarını yürütebileceklerini söyleyen Kamily Başaran, "38 yeni modelden ar-ge çalışması almak için mevcut ar-ge'mizin çok daha gelişkin olması lazım" diyerek, bu alanda yapacakları yeni yatırımların da işaretini verdi. Bu yıl içinde Ar-ge bölümündeki mühendis sayılarını 500'e çıkaracaklarının bilgisini de veren Başaran, elektrikli Doblo geliştirme çalışmalarının devam ettiğini ama bu konuda kısa vadeli çaba içerisinde olmadıklarını ifade etti.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz