Fiat’ın en büyüğü oluyor

Egea Ailesi’ne gelen yoğun talebi yetiştirmekte zorlanan Tofaş, 50 milyon euro yatırımla Bursa fabrikasının üretim kapasitesini 2017’de 400 binden 450 bine çıkaracak. Tofaş mühendisleri üretimi durdurmadan ve ek bina inşa etmeden dünyada bir ilke imza atacak. Şirket, Fiat’ın Avrupa’daki en büyük tesisi unvanını alacak. TOFAŞ‘tan 50 milyonluk yeni yatırım daha geldi.

Tofaş, 1 milyar dolarlık yatırımla yarattığı Egea Ailesi’ne gelen yoğun talebi karşılamak için Bursa fabrikasının kapasitesini büyütme kararı aldı. Sıra bekleyen müşterilerine siparişlerini yetiştirmek isteyen şirket, adeta bir sihirbaz gibi şapkadan tavşan çıkarttı. Tofaş, 2017’nin ilk çeyreğinde Bursa’nın yıllık üretimini 400 bin adetten 450 bin çıkartarak, Fiat’ın anavatanını sollayacak.

TOFAŞ CEO'su Cengiz Eroldu
TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu

170 fabrika arasında ‘en iyi’ seçilen Tofaş, bu kez İtalya’daki Melfi tesisini de geçerek Avrupa’nın en büyük Fiat fabrikası unvanını alacak. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, fabrikada ikinci bir gövde hattı kurarak 190 bin adet olan Egea Ailesi’nin üretim kapasitesini 250 bine yükselteceklerini açıkladı.

Eroldu, “Talebi karşılamak üzere yeni yatırım kararı aldık. Böyle fırsatlar her zaman gelmiyor. 50 milyon euroya fabrikanın kapasitesini 400 bin adetten 450 bine çıkarıyoruz. 2017’nin ilk çeyreğinde yatırım tamamlanmış olacak” dedi. Üretime ara vermeden ve ek bina inşa etmeden fabrikanın kapasitesini artırarak dünyada bir ilke imza atacaklarının altını çizen Eroldu, şöyle devam etti:

“Kapasite artışını sağlarken esas önemli nokta boyahaneydi. Bantlarda kapasiteyi yükseltebilirsiniz ama boyahanede ek bina inşa etmeden bu iş çok zor. Mühendislerimiz fırınların boyunu uzatarak, yer açtı. Dünyaya örnek bir proje oldu. Türk otomotiv sektörü için bir devrim niteliğinde.”

Mart’ta 2 bin 500 kişiyi işe alarak 3’üncü vardiyaya geçtiklerini belirten Tofaş CEO’su kapasite artışıyla 500 ek istihdam sağlayacaklarını, çalışan sayısının böylece 10 bini geçeceğini belirtti.

Türkiye’nin de böyle bir yatırıma ve morale ihtiyacı olduğunu vurgulayan Cengiz Eroldu, yeni yatırımlarla motive olduklarını söyledi.

TOFAŞ fabrika montaj hattı
TOFAŞ fabrika montaj hattı

Jeep, Bursa’yı örnek alacak

Cengiz Eroldu, Tofaş mühendislerinin Bursa fabrikasında üretimi aksatmadan başardıkları kapasite artışı uygulamasının dünyadaki diğer Fiat-Chrysler Automotive (FCA) fabrikalarına örnek olacağını belirtti.

Eroldu, “İtalya’daki Jeep Renegade‘in üretildiği Melfi ile Fiat Ducato‘nun Sevel tesisleri bizim gibi araç yetiştirmekte zorlanıyor. Bizim uyguladığımız sistemi  onlar da fabrikalarına adapte edecektir” diye konuştu.

Yeni Fiat Egea'nın dikkat çeken versiyonu Station Wagon'un iddiası büyük.
Yeni Fiat Egea’nın dikkat çeken versiyonu Station Wagon’un iddiası büyük.

Sattığı 100 araçtan 91’i yerli

* Yılın ilk 9 ayında otomotiv sektörünün üretimin yüzde 3.3 artarken, Tofaş yüzde 34 büyümeyi başardı. 

* İhracat Egea’ya (Tipo) yurt dışından gelen talep sayesinde yüzde 54.4 arttı. Otomotiv sanayinin ihracatı aynı dönemde yüzde 12.4 artarken, Tofaş’ın katkısı 8.8 puan oldu. Toplam ihracattan Tofaş’ı çıkarınca büyüme hızı yüzde 3.6’da kaldı.  

* 9 aylık ihracatı 1.6 milyar dolardan 2.3 milyar dolara çıktı.

* Tofaş gösterdiği performansla üretim ve ihracatta Türk otomotiv sektörünün lideri haline geldi.

* Net karı 689 milyon lira oldu. Avrupa’nın en karlı operasyonu unvanını aldı.

* Son 10 yılda otomotiv sektörü 10 milyar dolarlık yatırım yaparken, Tofaş bu rakamın 3 milyar dolarına imza attı.

* Tofaş ilk 9 ayda 680 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. Bu da Türk otomotiv sektörünün yarısına denk geliyor.

* Şirketin cirosu Ocak-Eylül döneminde 9.5 milyar liraya çıktı. 2015’te toplam ciro 10 milyar lira seviyesindeydi.

* Fiat satışlarında yerlilik oranı yüzde 91 oldu. En yakın rakibinde bu oran yüzde 67 olarak gerçekleşti.

 

 48 saniyede 1 Fiat üretiyor

 Cengiz Eroldu, Bursa fabrikasının bantlarından saatte 1.500 aracın indiğini belirterek, “Egea‘ya gelen yoğun talebi yetiştirmek için tempomuzu yükseltmek zorundaydık. Hedefimize ulaştık. Ayda 40 binlik üretime çok yaklaştık. 48 saniyede bir araç üretiyoruz. Türkiye’de şu an bu hızda bir fabrika yok, dünyada da sayılı var” dedi.

ÖTV düzenlemesi acil açıklanmalı

Bakanlar Kurulu’nun otomobilde 7 farklı kritere göre vergilendirme yetkisi aldığını hatırlatan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, yeni ÖTV düzenlemesinin bir anca açıklanması gerektiğini, tüketicilerde ve sektörde bir beklenti oluştuğunu kaydetti. Eroldu, “Yerli bir üretici olarak tek arzumuz yeni vergi sistemiyle Türk otomotiv sektörünün rekabetinin bozulmaması. Çünkü yeni yerli modellerin ülkemize gelmesi için iç pazarın da güçlü olması gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz