Tofaş’ın kârı yüzde 25 arttı

Otomotivde Türkiye tarihi yıllarından birini yaşıyor. Üretimden ihracata rekora koşan otomotivin en hızlı büyüyenlerinden biri de TOFAŞ oldu. Yılın üçüncü çeyreği tamamlandığında finansallarını açıklayan TOFAŞ, rekor rakamlara imza attı.

Yılın ilk 9 ayında 281 bin adet araç üreten TOFAŞ bunun 207 binini ihraç etti. Türkiye’de 80 bin araç satan TOFAŞ, en büyük yerli üretici olma yolunda Ford Otosan ve Oyak Renault ile çekişiyor.

Tofaş, 9 ada 281 bin adet araç üreterek, sektör tarihinin bu süreçteki en yüksek üretim adedine ulaştı.

Aynı dönemde 207 bin adet ihracat gerçekleştiren Tofaş’ın net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artış gösterdi.

Yeni model yatırımlarının yanı sıra Ar-Ge ve üretim teknolojilerinde ulaştığı yetkinlikler ile yurt içi ve yurt dışı pazarlardaki itibarını her geçen gün daha da arttıran Tofaş, yılın ilk Ocak-Eylül döneminde üretimini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artırdı.

ÜRETİMİNİ 9 ayda yüzde 6 artırdı

Tofaş, 281 bin adet araç üreterek sektör tarihinin en yüksek üretim adedine ulaştı. Bugün dünyanın pek çok ülkesine araç ihracatı gerçekleştiren Tofaş, ilk 9 ayda 207 bin adetlik ihracat ile kendi rekorunu kırdı.

Tofaş’ın yılın son çeyreğine 12,4 milyar TL ciro ile girdiği görüldü. Şirketin ilk 9 ayda net kârı 859 milyar TL, brüt kârı da 1.3 milyar liraya ulaşırken, yine aynı dönemde dış ticaret fazlası 717 milyon Euro olarak gerçekleşti.

 

Eylül ayı sonu itibariyle elde edilen finansal sonuçları değerlendiren Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu

“Geçen yıl üretim ve ihracatta istikrarlı bir ivme yakalamıştık; Tofaş’ın ilk 9 aylık rakamları, bu büyümeyi koruduğumuzu gözler önüne seriyor. Yine aynı süreçte Tofaş adına iç pazarda dikkat çekici bir

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu

hareketlilik gözüküyor. Sektör toplamında ilk 9 ayda gerçekleşen 627 bin adetlik pazarda 80 bin adetten fazla satış gerçekleştirdik. 3 çeyrekteki satışlarımıza bakıldığında, premium markalarla birlikte iç pazardaki payımız yüzde 13’e yükseldi. Fiat markamız pazardaki konumunu yükseltmeye devam ediyor.

Egea modelimiz, 9 aylık dönemde de otomobil pazarındaki yüzde 7’lik payı ile Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili oldu. Ayrıca Tofaş’ın iç pazar satışlarının yüzde 97’sini Bursa fabrikamızda üretilen araçlar oluşturuyor. Bu oran ile de sektörde öncü olmayı sürdürüyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz