Tofaş’ın işten çıkarılan 840 işçisine sevindirici haber

TOFAŞ CEO'su Kamil Başaran

 

Tofaş'ın işten çıkarılan 840 işçisine iyi haber

 

Fiat, Opel, Peugeot ve Citroen markaları için otomobil ve hafif ticari araç üreten Tofaş'ın bu yılki ilk açıklamalarından biri 840 çalışanının işine son verdiği ve iki vardiyaya indiği olmuştu. 2012 yılında en çok satan otomobil ve hafif ticari araç modellerini üreten Bursa fabrikasında büyük üzüntü yaratan gelişmenin, şirketin 1 yıllık CEO'su Kamil Başaran, kendisini de üzdüğünü söyledi.

 

Tofaş Üst Yöneticisi Başaran'a bu büyük işten çıkarmayı sorduğumuzda, öncelikle üzüntüsünü belirterek söze başladı. "Mecbur kaldık. Aslında 1 yıllık sözleşmeleri vardı. Ben göreve gelince uzatmıştık, böyle bir zorunluluk olmamasına rağmen, pazar açılır umuduyla bir yıllığına sözleşmelerine ek süre tanımıştık. Ama pazar istedğimiz gibi gitmedi. İtalya, İspanya gibi ana pazarlarımızda büyüme yerine yüzde 30'lara varan daralmalar yaşandı. Biz 800 kişilik istihdamı aslında 2012 boyunca taşıdık. Onların sözleşmeleri bir yıl önce bitmişti" diyen Başaran, gelecek içinse umut verdi.

 

 

İLK ÖNCE ONLARI İŞE GERİ ALACAĞIZ

TOFAŞ CEO'su Başaran, gelecekte işlerin iyi gitmesi durumunda ilk işe alacakları kadroların bu arkadaşları olacağını açıklayarak, "Bu arkadaşlarımız eğitimli, bizim gönül bağımız olan çalıyanlar. İlk fırsatta onları geri alacağız. Öncelik kesinlikle onların. Kısa çalışma için de başvurduk ama reddedildi. Şimdi yeniden düzenleme yaparak, bir kez daha başvuruyoruz" bilgisini verdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz