TOFAŞ’ın Ar-Ge bölümü bağımsızlığını ilan ediyor

 

Otonom Tofaş ‘öngörülebilirlik’ istiyor 

520 milyon dolarlık yeni model yatırımına start veren Tofaş’ın Ar-Ge’si otonom hale geliyor. 2014’ten itibaren kendi ürün ve modellerini üretmeye başlayacaklarını söyleyen CEO Başaran bu ortamda en büyük teşviğin “öngörülebilirlik” olduğunu belirtti,

 

Tofaş CEO’su Kamil Başaran 2014’ün otomotiv için kolay bir yol olmayacağını belirterek ,”Yeni yıla döviz kurunun seyri nasıl olacak sorusuyla giriyoruz” dedi. Tofaş’ın yeni araçları üreteceği 520 milyon dolarlık yatırıma başladığına dikkat çeken Başaran Ar-Ge’lerinin artık “otonom” çalışacağını , kendi ürün ve modellerini üreteceğini açıkladı. 2014’te Türkiye’de 770 ile 800 bin adetlik  toplam satış tahmini yaptıkları vurgulayan Başaran sektöre yapılacak en büyük teşvikin “öngörülebilirlik” olduğunu kaydetti.

 

Müşteriye özel modeller 

2012’den beri geleceği inşa ettiklerini söyleyen Başaran, alt yapıya yaptıkları yatırımlarla dünya klasında ‘altın’ seviyeye yükselen ilk Fiat fabrikası olmayı başardıklarını anlattı. Tofaş Ar-Ge’sinin  2 yılda otonom yapıya kavuşacağını söyleyen Başaran, “2014’ten itibaren Tofaş  kendi ürünlerini geliştiren, model, tasarım ve patent konusunda  otonom olan, müşteri isteklerini tespit edip buna göre üretim yapıp, ihraç eden bir fabrika haline gelecek” dedi.Fiat markasıyla 2015’ten itibaren satışa sunulacak yeni sedan modelin, 520 milyon dolar yatırımla geliştirdiği yepyeni bir platform üzerine kurulacağını anlatan Kamil Başaran, Tofaş’ın bir ‘mono’ modelle devam etmesinin mümkün olmadığını, rekabetin bu platform üzerinden yeni modeller geliştirmeye zorladığını belirterek, “mevcut yan sanayimizle bunu başaracak güçteyiz” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz