Tofaş hem üretimde hem ihracatta lider

Tofaş hem üretimde hem ihracatta lider

Eylül ayı verilerine göre hem üretimde hem de ihracatta son yılların en yüksek seviyesine ulaşan Tofaş, Türkiye otomotiv sektöründe liderlik koltuğuna oturdu. Adını zirveye taşıyan Tofaş, 2016 yılının ilk 9 ayı sonunda toplam üretimini geçen yıla göre yüzde yüzde 35 arttırarak 265 bin adetlik toplam üretimle Türk otomotiv sektöründe birinciliğe yükseldi. Ocak-Eylül ayları arasındaki dönemde ise ülkemizde otomotiv üretimi yüzde 6 artarak 1 milyon adedin üzerine çıktı. Tofaş’ın liderliğinde Fiat Doblo ve Minicargo (Fiat Fiorino) modelleri ve Fiat Egea model ailesinin üretim ve ihracat performansı etkili oldu.

195 adetlik ihracat

Fiat Egea model ailesinin yarattığı pozitif etkiyle 2016 Ocak – Eylül döneminde geçen yıl aynı döneme göre yüzde 55’lik bir artışla 195 bin adetlik ihracat gerçekleştiren Tofaş, toplamda 1 milyar doları aşan yatırımla hayata geçen Fiat Egea model ailesinin global etki alanını artırmaya devam ederek, yılı lider olarak kapatmayı planlıyor.

Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu ve Fiat Egea HB
Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ve Fiat Egea HB

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Tofaş’ın küresel ürün geliştirme yönünde attığı önemli ve heyecanlı adımlardan biri olan Egea model ailesinin de başarısı ile sektörün itici gücü haline geldiklerine dikkat çekerek “Tofaş olarak 2016 yılına zaten çok iyi başladık. Yeni yatırımlarımızla birlikte sektör ortalaması üzerinde performans sergiliyoruz.. Bugün itibarıyla hem üretimde hem de ihracatta lider pozisyondayız. Türkiye otomobil sanayinin büyümesinde önemli boyutlarda etki ediyoruz. Türk otomotiv sektörünün Tofaş’ın liderliğinde büyümesinden gurur duyuyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz