Tofaş el konan gayrimenkulünden de kâr etti

TOFAŞ'ın İstanbul-Güngören'deki gayrimenkulünü kamulaştıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, karşılığında Alibeyköy'den arsa verdi. Bu işten Tofaş kârlı çıktı. Bilançoya 18 bin lira kâr yazdı

İşte konuyla ilgili yapılan açıklamadaki dipnot:

"Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ'ye ait Güngören / İstanbul'daki gayrimenkulün İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılması nedeniyle İBB‟ ye ait Eyüp Alibeyköy/ İstanbul'daki bir arazi ile takas edilmesine karar verilmiştir. Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: IV No:8 Tebliğ hükümlerince, 18 Ekim 2010 tarihinde hazırlatılan ekspertiz raporunda Eyüp Alibeyköy / İstanbul'daki arazinin toplam piyasa değeri 20.000 TL olarak belirlenmiştir. İBB ile yapılan takas işlemi neticesinde 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle arsa ve binalardan 2.552 TL değerindeki çıkışa istinaden yatırım amaçlı gayrimenkul olarak kullanılmak üzere 20.000 TL değerindeki arsa girişi gerçekleşmiştir. Şirketin bu takas işleminden elde ettiği 17.448 TL kar diğer faaliyet gelirleri içerisinde gösterilmiştir."

"Söz konusu gayrimenkulün gerçeğe uygun değeri 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle 22.100 TL olarak belirlenmiştir, değerlemeler sonucu oluşan 2.100 TL tutarındaki değer artışı, diğer faaliyet gelirleri içerisinde muhasebeleştirilmiştir. Değerleme raporu konuyla ilgili SPK lisansına ve gerekli mesleki birikime sahip bağımsız değerleme firması tarafından yapılan değerlendirmelere dayanmaktadır."

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz