Tofaş CEO’su Kamil Başaran: Hafif ticaride ar-ge ithali bitti

 

Bu yılın 9 ayında 2012 yılı rakamlarını aştıklarını açıklayan TOFAŞ CEO'su Kamil Başaran, bugüne kadar ne dediyse gerçekleştiğini, hafif ticari araçların ar-Ge çalışmalarında tamamen yerli hale geldiklerini açıkladı.

 

2015 yılına iki yeni model yatırımı yaparak gireceklerini açıklayan TOFAŞ CEO'sundan çarpıcı konuşma. Bursa'da TOFAŞ basketbol takımının yeni sezon gecisnde gazetecilerle karşılaşan TOFAŞ CEO'su Kamil Başaran, "Biz ne dediysek yaptık." dedi.

Başaran, otomobil üretiminde, bu yılın ilk 9 ayında 2012 yılının rakamlarını aştıklarını açıkladı.

Başaran, TOFAŞ'ın satışlarının 2011 yılındaki rekorun üzerine çıktığınıi söyledi. 

Başaran "Biz hep dediğimizi yaptık. Türkiye ekonomisine teşekkür ediyoruz. 2012 yılında sizlerle konuşurken, ’2013 senesinde 2012 senesini geçeceğiz’ demiştim. Binek araçlar kapsamında 2012 senesindeki satış rakamlarımızı geçtik. Bu çok önemli bir başarı." şeklinde konuştu.

 

HAFİF TİCARİ AR-GE'Sİ TAMAMEN YERLİLEŞTİ

 

Hafif ticari araçlarda ithal AR-GE’nin kalmadığına dikkat çeken Başaran sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye’de ticari araç konusu çok önemli. Ülkenin çok önemli yatırımı. Bugün yerlilik oranına baktığınız zaman çok önemli atılımlarda bulunduk. Hafif ticari araçlarda ithal AR-GE kalmadı. Tofaş olarak tüm AR-GE’mizi kendimiz yapıyoruz. Gerek Doblo’nun Amerika ihracatı ve bundan sonra gireceğimiz tüm projeleri Bursa ve Türkiye’nin oluşturduğu teknik kadroyla, yan sanayisiyle beraber oluşturacağız. Hafif ticari araç pazarının önünde olan bir kaç engelin daha hafifletilmesi, ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunacaktır. Bunlardan birisi K2 belgesi, bir tanesi sürücü belgesi. Önümüzdeki dönemde, bu konuda yapıcı adımlar atılırsa, ülkenin ekonomisine çok önemli katkılarda bulunacağımıza inanıyoruz."

 

Otomobil sektöründeki pazar payının arttığına dikkati çeken Başaran, hafif ticari araçta da bu potansiyelin olduğunu ve 2023 hedefleri kapsamında bunun önemli olduğunu vurguladı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz