TOFAŞ CEO’su Başaran: “Raf projesi yapmıyoruz”

 

 

TOFAŞ CEO'su kamil Başaran, Bursa'da katıldığı Birmot'un Nilüfer Şube açılışında, pazardan memnuniyetini dile getirdikten sonra artan kurlara ve ar-ge çalışmalarına değindi. Bu yılın başında 2015 yılında yollara çıkacak iki yeni model için çalıştıklarını açıklamış olan Başaran, çalışmalarının raf projesi olmadığını hatırlattı.

TOFAŞ'ın kur riski bulunmadığını söyleyen Başaran, geliştirdikleri projelerin de uygulama amaçlı olduğunu belirterek, raf projesi yapmadıklarına dikkat çekti.

Başaran konufyla ilgili şunları söyledi:

"Euro bazında maliyetlerimizin arttığı bir ortamda euro bazında gelirlerimiz olduğundan dolayı biz şirket olarak, çok ciddi korunmuş vaziyette hissediyoruz kendimizi. İç pazarda ise özellikle yerli tedarik ettiğimiz konularda, yan sanayimizle elele çalışıyoruz. Ar-Ge'ye çok önem verdik. Aracımızı kendimiz geliştiriyoruz. Hiçbir zaman, hep söylüyorum, raf projesi yapmıyoruz, yapmak istemiyoruz. Ülke ekonomisine katma değer veriyoruz. Dış ticaret açığında son 10 yılda 3,5 milyar dolar artı değer verdik. Bütün bunlara baktığımızda, 'Ülkemizin ekonomisini daha fazla nasıl öteye taşırız?' onun bilinci içindeyiz." 

 

2013 satışları 2011 seviyesine geldi

Tofaş CEO'su Kamil Başaran, " 2011 senesi muhteşem bir yıldı. 2013 yılının binek aracı ile otomobil satışlarının 2011 seviyesine geldiğini görüyoruz" diyerek, bu yıla ilişkin öngörülerinin mütevazi başladığını ama muhteşem devam ettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Ağustos ayında hepimiz ramazan ayından dolayı 'Bir miktar daha azalır' diye bekledik, 'Tatil döneminde azalır' diye bekledik ama aksine kredi fazlerinin artmaması dolayısıyla da talep öne çekildi. Muhteşem rakamlar çıktı. Ondan sonraki bakışımız; evet maliyetler çok arttı dövizle beraber. Bunun maliyetlerdeki artışa sebep olacağını öngördük. Ağustos ayında bunu öngörmüştük olmadı ama eylül ayında yavaş yavaş birincisi bu maliyet artışlarının, ikincisi kredi faizlerinin artmasıyla kendini göstermeye başladığını düşünüyorum. Eylül ayı gidişatı sanki pazarın, biraz daha çıkışının az olabileceği bir ay gibi geliyor ama unutmayalım ki 2011 senesi muhteşem bir yıldı. 2013 yılının binek aracı ile otomobil satışlarının 2011 seviyesine geldiğini görüyoruz."

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz