TMSF’den BMC için yeni teklif

 

TMSF adına BMC Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali İslamoğlu tarafından, işçilere yönelik yeni teklif iletildi.

Yeni teklif, 1 Mart 2013 tarihine kdar olan alacakların peşin ödenmesini, o tarihten sonra doğan alacakların ise ikramiye ve sosyal haklar hariç maaşın yarısı şeklinde ödenmesi gibi detaylar içeriyor.

TMSF'nin yeni teklifinde işten ayrılanlara 36 ay vadede ödeme yapılması gibi detaylar da dikkat çekerken, "Beklerim" diyenlere 30 gün için 10 günlük ödeme yapılması gibi maddeler de sıralanıyor.

 

İşçilerden büyük tepki alan teklif şöyle:

 

"Daha önce yine size mail yolu ile ilettiğimiz ve sizin de mail yolu ile kabul edilemez bulduğunuzu beyan ettiğiniz teklifimizi aşağıdaki şekilde revize ettiğimizi belirtmek isterim.

Buna göre,

1- İşçilerin

– 01 Mart 2013 tarihine kadar olan döneme ait alacaklarının tamamının peşin olarak ödenmesi,

– 01 Mart 2013 tarihinden 01 Eylül 2013 tarihine kadar olan çalışılmamış süre için, ikramiye ve sosyal haklar hariç olmak üzere ( kuru maaşın ) % 50’sinin ödenmesi; bu ödemenin 6 eşit taksitte yapılması

2- 01 Eylül 2013 tarihinden sonraki döneme ilişkin olarak; işe çağrılacak olan kişilere, ikramiye ve sosyal haklar dahil aylık ücretlerinin tamamının ödenmesi,

3- 01 Eylül 2013 tarihinden itibaren işe çağrılmayacak olan ve istifa etmeyerek bizim ile birlikteliğini sürdürmek isteyen kişilere ise her bir ayı 30 gün kabul ederek ikramiye ve sosyal haklar hariç 10 günlük ücretlerinin tahakkuk ettirilmesi

planlanmaktadır.

Bu teklifi kabul etmeyen kişiler için ise, sizin bildirdiğiniz kriterler esas alınarak hesaplanacak alacaklarının 36 aylık eşit taksitlerle ödenmeye başlanması mümkün bulunmaktadır. Ancak, belirtilen vadeler dolmadan önce BMC’nin satışının gerçekleşmesi halinde, bakiye kalan kısım satış bedelinden derhal ödenecektir.

Bu yeni ve iki alternatifli teklifimizi de kabul etmemeniz durumunda; sadece işe çağırmaya niyetli olduğumuz işçilere formel yöntemlerle tebligat yapıp, müzakereye çağırma niyetindeyiz. Bu durumda diğer işçilere bir teklif sunma imkanımız olmayacağı aşikardır.

Bütün iyi niyetimizle ve sınırları zorlayarak oluşturduğumuz bu teklifin kabulü yönünde bir irade oluşturmanızın bütün tarafların menfaatine olduğunu düşünmekte isek de aksi bir kararınızın oluşması ihtimaline karşı zaman kaybetmemek adına bahsettiğimiz tebligatların yapılmasına dair hazırlıklarımızı başlatmış bulunmaktayız.

Bu nedenle nihai olan bu teklifimize karşı cevabınızı çok kısa bir sürede bize iletmenizi beklediğimi belirtirim."

 

Mehmet Ali İslamoğlu

BMC Yön. Kur. Bşk.

 

BMC işçilerinin kendi FB sitelerinde paylaştığı bu teklifin kabul görmediği, işçilerin eylemlilik sürecini ve görüşmeleri başından beri ekibiyle yöneten sendikacı Halil İbrahim Tosun'un da bu teklife yönelik eleştirileri olduğu belirtiliyor. Sendika'nın, 1 Mart ile 17 Mayıs arasındaki döneme ilişkin alacaklar üzerine kilitlendiği, diğer maddelerde uzlaşmaya açık olduğu ifade ediliyor.

Gün içinde tarafların yaklaşımlarını iletmeye devam edeceğiz.

BMC, en hareketli haftlarından birine girdi. 

 

DEVAM EDECEK …

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz