Ticarilere araç başı 26 bin liralık teşvik

Hükümet, yeni yatırım teşvik programını açıklıyor.

Buna göre ticari taksilerin yenilenmesinde ÖTV kaldırılıyor.

Taksi olarak kullanılan araçların yenilenmesinde doğan ÖTV, sıfırlandı.

Başbakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, ticari taşımacılıkta aracını yenilemek isteyenlerin ÖTV vermeden yenileyebileceklerini dile getirdi.

Başbakan Yıldırım ÖTV teşviği için ne dedi:

“Yine devrim niteliğindeki bir şey. Taşımacılık sektörünün beklediği bir tedbir. Taksiciler soruyor, araçlarımızı yenilemek istiyoruz… Aracını yenileyeceksen ÖTV almadan aracını yenileyeceksin. Bunda otobüs var, toplu taşıma yapan dolmuş var, minibüs var, halk otobüsü var. Bunlar yenilendiği zaman ÖTV’siz alacak. Buna bir şey daha ilave ettik. Taksiyi söyledik… Ayrıca sadece yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetler için de bu geçerli. Kamyonculara K1 belgesiyle taşıma yapanlar da yararlanacak.
Aracı da cillop gibi yeni araç olacak.  Hem kendi kazanacak, hem de üretici kazanacak…”

Türkiye’de binlerce ticari taksi olduğu ve bunların çok büyük kısmının eski modellerden oluştuğu biliniyor.

Ticari taksilere önelik ÖTV muafiyetiyle 25 bin araçlık yeni bir pazar oluşabileceği tahmin ediliyor.

Türkiye çapında 90 bin kayıtlı taksici bulunurken, bunların 20 bini İstanbul’da kayıtlı kabul ediliyor.

Teşviğin taksiler dışında ticari minibüs ve otobüs tarzı araçları da kapsayacağı belirtiliyor.

Bu yıl küçülme yaşayan Türkiye ticari araç sektörünün bu teşvikle yeniden büyüme rakamlarına dönmesi hedefleniyor.

Yeni teşviklerin Renault, Ford Otosan, Hyundai Assan, TOFAŞ, Toyota, Honda gibi yerli otomobil üreticilerinin yanı sıra Karsan, Otokar, A. Isuzu gibi hafif ve orta ölçekli ticari araç üreticileriyle Mercedes ve Man gibi otobüs üreticilerinin yeni ek mesai yapmasını getirmesi bekleniyor.

VERGİ GELİRLERİ İÇİNDE OTOMOTİVİN PAYI

Konuyu biraz açmak gerekirse, geçen yılki Türkiye bütçesinin topladığı 407,5 milyar liralık verginin neredeyse yüzde 26’sı ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) gelirlerinden oluşuyor.

Türkiye’nin toplam vergi gelirlerinin yüzde 4.20’sine yakını motorlu taşıtların ÖTV’sinden geliyor.

ÖTV’nin, KDV matrahına girdiğini ve bunun üzerinden ayrıca yüzde 18 oranında bir KDV de hesaplandığını dikkate alırsanız, motorlu taşıt vergilerinin bütçe açısından önemi daha da ortaya çıkıyor.

Bugünkü teşvik paketine bakıldığında; ticari amaçlı olarak kullanılan otobüs, taksi, minibüs, dolmuş, kamyon ve kamyonetini yenileyecekler, satın alacakları yeni taşıtları için ÖTV ödemeyecekler.

Şu an binek araçlara motor hacmine göre yüzde 45, yüzde 90 ve yüzde 145 olmak üzere üç ayrı ÖTV oranı uygulanıyor.

Motor hacmi 1600 CC’ye kadar olan araçlara satış bedelinin yüzde 45’i;

motor hacmi 1600-2000 CC’ye kadar olan araçlar için yüzde 90’ı;

2000 CC’nin üzerinde motor hacmi olan araçlar için de yüzde 145 oranında ÖTV uygulanıyor.

85 bin 550 liralık bir takside 26 bin 550 lira indirim

“Getirilen muafiyetin önemini göstermesi açısından bir örnek verelim.

Şu anda motor hacmi 1600 CC’yi geçmeyen, vergiler öncesi satış bedeli de 50 bin lira olan binek otomobile 22 bin 500 TL ÖTV uygulanıyor. ÖTV ile 72 bin 500 TL’ye çıkarılan bu bedel üzerinden ayrıca yüzde 18 oranında KDV alınıyor. Böylece vergiler öncesi satış fiyatı 50 bin lira olan aracın satış fiyatı 85 bin 550 TL’ye ulaşıyor.”

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı ÖTV istisnası ise aracın satış fiyatına sadece yüzde 18 oranındaki KDV’nin eklenmesiyle, 59 bin TL’ye düşürüyor.
Ayrıntıları henüz görmemekle birlikte; ticari aracını yenileyecek taksiciler; 1600 CC’ye kadar motor hacmi ve fiyatı 50 bin TL olan araçlarda 26 bin 550 TL ÖTV ödemekten kurtulacaklar.

Taksi yenilenme programının örneğini motor hacmi 1600-2000 CC arasında ve 2000 CC’nin üzerindeki araçlarda da yineleyebilirsiniz. Ancak, ticari taksilerin tamamına yakın bölümünün 1600 CC’ye kadar olan araçlar olduğunu, uygulamanın da büyük ihtimalle bu hacimle sınırlanabileceğini dikkate alabiliriz.

İstisna edilecek ÖTV oranları çekici, otobüs, minibüs vb. için de farklı uygulanıyor. Hâlen çekicilerde yüzde 4, otobüslerde yüzde 1, midibüslerde yüzde 4, minibüslerde yüzde 9, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda da (kamyon, kamyonet vb.) -başta silindir hacmi olmak üzere çeşitli kıstaslara göre- yüzde 4 ila 75 arasında muhtelif düzeylerde ÖTV uygulanıyor.

“Düzenlemenin ayrıntılarını henüz görmemekle beraber, atılacak adımla otomotiv sektörü ve KOBİ’ler için önemli bir dinamizm yaratılacağını söylemek mümkün. Kanımızca, ekonominin kısmen yavaşladığı bu dönemde, ÖTV muafiyeti tüm taşıtlar için düşünülseydi daha yararlı olabilirdi. Bu adımla, bir miktar bütçe açığı ve cari açık sıkıntısı ile karşılaşılabileceği söylenebilir. Ama bunun ekonomik bir hareketlilik getireceği de inkar edilemez.”

Terörle mücadelede şehit düşenlerin bir yakınına da ÖTV olmadan taşıt alma hakkı tanınacağını da vurgulayalım.

Bu konuda son bir not; belki yakın zamanda “emisyona dayalı” bir ÖTV sürprizi ile de karşılaşabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz