Ticari araçların dev buluşmasına iptal kararı

Otobüs, çekici, kamyon, midibüs, kamyonet gibi ticari araçların yanısıra endüstriye hizmet veren; 200 şirketin katıldığı COMVEX İstanbul Fuarı’na iptal kararı. 2 yılda bir gerçekleştirilen ve beşincisi 21-24 Mayıs 2016’da düzenlenen fuara 19 binin üzerinde ziyaretçi katılmıştı. Ticari araçların en büyük buluşması olarak bilinen COMVEX İstanbul Ticari Araçlar, Otobüs ve Tedarik Sanayi Fuarı, İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl 23-26 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenecekti.

TAİD (Ağır Ticari Araçlar Derneği) COMVEX’le ilgili iptal kararı alındığı bilgisini doğrularken OSD (Otomotiv Sanayii Derneği) firmaların iptal eğiliminde olduğu bilgisini paylaştı. İptal kararında en önemli etkenin 19-27 Eylül tarihleri arasında Hannover’da düzenlenecek 67. IAA Ticari Araçlar Fuarı olduğu belirtiliyor. Çünkü Türkiye’de üretimi olan markalar bile yeni model lansmanlarını İstanbul yerine Hannover’a taşıyor.

COMVEX 2016, 20 bine yakın ziyaretçi ağırladı

Ford Otosan’ın Türkiye’de geliştirip üretmeye hazırlandığı 500 beygir gücünde motora sahip olacak yeni çekicisi; Hannover’da günyüzüne çıkacak. Yine BMC’nin titizlikle hazırladığı yeni kamyonu için de lansman adresi Hannover olarak seçildi. Karsan, Anadolu Isuzu gibi üreticilerinde Hannover için hazırlık yaptığı dile getiriliyor. Bu durumda COMVEX İstanbul özellikle yabancı ziyaretçiler için cazip olmaktan çıkacak. Ticari araç satışlarındaki daralma da şirketlerin fuar bütçelerini ve iştahlarını etkilemiş gibi görünüyor.

Uluslararası fuar takviminde yer alıyor

Bilindiği gibi COMVEX İstanbul Ticari Araçlar Fuarı, OSD, TAİD ve TAYSAD (Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği) işbirliği ile hazırlanıyor; OICA (Uluslararası Otomotiv Üreticileri Derneği) Uluslararası Fuarlar Listesi’nde de yer alıyor. Ayrıca Türkiye’de kurulmuş ilk uluslararası nitelikli mesleki sivil toplum örgütü olan IPRU (Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği) tarafından da destekleniyor.

Son olarak TÜYAP, OSD, TAİD ve TAYSAD iş birliğinin 2020 yılına kadar uzatılmasına karar vermişti. Böylece COMVEX İstanbul 2018 ve COMVEX İstanbul 2020 Fuarları için çalışmalar devam ediyordu. COMVEX İstanbul 2018 Fuarı için alınan iptal kararı COMVEX İstanbul 2020’yi etkileyecek mi henüz net değil.

Düzenlenmeye başladığı 2007 yılından bu yana 1.000’in üzerinde katılımcıya ve 120.000’den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan COMVEX İstanbul fuarı sektörün bölgesindeki ve dünyadaki marka fuarlarından biri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz