Ticari aracını bekliyor

 

Ticari araçla birlikte 2 yılda 20 bine ulaşacak 

  

Sadece otomobil modelleri bulunan Skoda, Türkiye gibi ülkelerde eksikliğini hissettiği ticari aracın üretimine 2 yıl içinde başlayacak. 6 ayda bir yeni modeli pazara sunan marka, Octavia ve Rapid gibi otomobillerle Türkiye pazarında kısa süre içinde 20 binlik büyüklüğe ulaşmayı hedefliyor. 

  

 

Alman VW Grubu bünyesinde hızlı büyüme hedefi konulan Skoda, Türkiye'de yenilenme sürecine girdi. 2015 yılına kadar 6 ayda yeni bir modeli tanıtmaya hazırlanan marka yeni bir hafif ticari aracın da devreye girmesiyle satışlarını 20 binin üzerine çıkarmayı planlıyor. Yeni Octavia'nın tanıtımında konuşan Yüce Auto Başkanı Ahmet Yüce markanın global satışlarını yıllık 1,5 milyon adede çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Yüce, geçen yıl Türkiye'de pazarın yüzde 6 daraldığını kendilerinin ise yüzde 33 büyüme ile Almanları da şaşırttığını kaydetti. Skoda'nın yeni Genel Müdürü Tolga Şenyücel de Skoda'nın atağına paralel Türkiye'de yetkili satıcı ağının büyüyeceğini söyledi. Markanın 2,5 yıl içinde yeni bir hafif ticari araç üretip pazara çıkarmayı planladığını belirten Şenyücel, bu araçla birlikte satışların 20 binlerin üzerine çıkabileceğini ifade etti. 

    Şenyücel, yeni Octavia'nın Rapid ile birlikte marka açısından önemli olduğunu belirterek, “Octavia, geçen yıl Skoda dünya satışlarının yüzde 44'ünü, Türkiye'de ise yüzde 30'unu oluşturdu. 2013'te 3 bin  yeni Octavia, 2-2 bin 500 Rapid olmak üzere 11 bin 500 Skoda satışı hedefliyoruz. Böylece yüzde 10 büyümüş olacağız. Rapid ve Octavia ile filo pazarında etkin olmak istiyoruz.” dedi. 

    Yeni Octavia, 4 metre 57 cm uzunluğa ulaştı. Ağırlığı ise motor ve versiyonlara göre değişmekle birlikte 102 kg hafifledi. Tasarımda 19 çizgili ızgara daha baskın hale gelirken Çek kristaline gönderme yapan detaylar öne çıkarıldı. Octavia tamamında DSG otomatik şanzıman alternatifi bulunan 105-140 beygir gücündeki TSİ benzinli motorlar ve 105 beygir gücündeki 1.6 dizel motorla ithal ediliyor. Dizel motorda tüketim değeri 100 km'de 3.8 litreye kadar iniyor. Fiyat listesi ise 45 bin 490 liradan başlayıp 64 bin 490 liraya kadar uzanıyor. Markanın VW Grubu'na geçişi sonrası üretilmeye başlayan Octavia modeli 1996'dan bugüne 3,7 milyon müşteriye ulaştı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz