Ticaret savaşlarına inat Volvo’dan ABD’ye 4 bin çalışanlı yeni fabrika

Volvo's new manufacturing plant in South Carolina, USA

Premium otomobil üreticisi Volvo Otomobil, ilk ABD üretim tesisini açtı. Güney Carolina’da Charleston kentinde yer alan fabrika ile Volvo Otomobil, üç büyük satış bölgesinde (Avrupa, ABD, Asya) fabrikası olan küresel bir üretici haline geldi. Güney Carolina’da son teknoloji ürünü bir üretim tesisinin kurulması, Volvo Cars’ın “Sattığın yerde üret” olarak tanımladığı küresel üretim stratejisinin bir sonucu. ABD Başkanı Donald Trump, Çin ve AB ülkeleriyle ticaret savaşı devam etse de şirketler kendi ‘doğru’larına göre işlerini sürdürüyor.

Çinli Geely patronluğunda faaliyetlerini sürdüren şirketin ABD’deki bu ilk tesisi; Volvo Otomobil, Avrupa’da iki üretim tesisi ve bir motor fabrikasına sahip. Çin’de ise üç otomobil ve bir motor fabrikası bulunuyor. Hindistan ve Malezya’da ise montaj tesislerini yer alıyor.

İlk etapta S60 üretilecek

Yeni S60 ve XC90 üretilecek

Charleston fabrikasında, birkaç ay içerisinde premium orta boy spor sedan sınıfında yer alan yeni Volvo S60’ların üretimine başlanacak. Fabrika ayrıca, 2021’den itibaren, geniş premium SUV sınıfında yer alan yeni nesil Volvo XC90’ları da burada üretecek. Fabrikada üretilen otomobiller hem ABD iç pazarına sunulacak hem de uluslararası pazarlara ihraç edilecek.

Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Håkan Samuelsson, “Charleston fabrikası ABD’yi üçüncü pazarımız haline getiriyor. Sedan segmenti ve Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) platformunun kanıtlanmış olan karlılığı artırma kabiliyeti, Volvo Cars’a hem ABD pazarı için hem de küresel olarak önemli büyüme fırsatları sunuyor” dedi.

Fabrika 6 bin 475 dönüm alana kurulu

1,1 milyar dolar yatırım, 4 bin istihdam

Volvo Cars, ABD’deki üretim operasyonları için yaklaşık 1,1 milyar ABD Doları tutarında yatırım yapıyor. Önümüzdeki yıllarda Charleston bölgesinde yaklaşık 4 bin kişiye yeni iş fırsatı sağlanacak. Tesiste bu yılın sonuna kadar yaklaşık 1500 personel istihdam edilecek.

Volvo Car USA’nın Başkan ve CEO’su Anders Gustafsson, “İlk Amerikan fabrikamızın açılışı bizim için çok büyük bir önem taşıyor. ABD’deki işimiz oldukça iyi gidiyor, otomobillerimiz prestijli ödüller kazandı ve yeni Güney Carolina tesisimiz hem Volvo Cars hem de topluluk için büyük bir kazanım olacak” dedi.

Yeni Charleston tesisinde, Ar-Ge, Satın Alma, Kalite ve Satış departmanlarından 300 çalışanın yer aldığı bir ofis binası bulunuyor. Tesis, tam kapasite çalışırsa yılda 150.000 otomobil üretiyor. Toplam 6475 dönümlük alana sahip tesiste binalar 213 bin metre karelik alan kaplıyor. Tesisin temeli ilk olarak 2015 yılında atıldı.

Şirket, küresel olarak tüm otomobil tesislerinde elektrikli hibrit otomobiller üretecek. Volvo Otomobil, 2017 yılında, 2019 yılından itibaren tüm yeni modellerin elektrikli bir altyapıya sahip olacağı stratejisini açıklayan ilk küresel otomobil üreticisi oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz