Ticaret savaşları otomobili nasıl etkiliyor?

İlk yılında otomotiv yatırımlarını ülkesine çeken Trump, mevcutları kaçırmak üzere.

Otomobil satışları (2017-yerli oranı) konusunda Türkiye ne kadar milliyetçi bir ülke? Dünyada bu konuda en fazla kendi sanayini düşünen milletler hangileri? Ve otomobil gibi birkaç yıllık birikimin tüketim olarak kullanıldığı bir üründe milliyetçi davranmak ne kadar mantıklı?

Soruları uzatmak da mümkün ama isterseniz hemen ülkeler bazında 2017 yılı resmi satış rakamlarına göz atarak, cevapları bulmaya çalışalım. Zira son aylarda Çin ve ABD arasında biraz da Trump’ın siyasi manevra alanı olarak kullanmasıyla başlayan ticaret savaşlarında otomotiv önemli bir endüstri… Türkiye’nin ise otomobil satışları (2017-yerli oranı) konusunda durumu hiç de iyi değil.

Çin’de otomobil üretimi 24,8 milyon adete ulaştı.

Her 3 otomobilden biri Çin’de üretiliyor

Kısa bir özet; dünyada geçen yıl 40’dan fazlada ülkede 73,5 milyon adede yakın binek otomobil üretildi. Bu araçlar 200’e yakın ülkede satışa çıktı. Bunun 24,8 milyonu Çin’de üretilirken onun en yakınında bulunan Japonya’da 8,35 milyon, üçüncü sıradaki Almanya’da ise 5,65 milyon otomobilin üretilmesi dikkate değer bir konu. Çin tek başına dünyadaki 3 otomobilden birini üretiyor. Hindistan’da 3,95 milyon, Güney Kore‘de 3,75 milyon, ABD’de 3,03 milyon otomobil üretilmiş. Türkiye’de bu rakam 1,14 milyon adet.

Birçok üretici (butik markalar hariç) maliyet riskini paylaşmak, pazarlara yakın olmak gbi nedenlere birçok bölge ve ülkede üretim yapıyorlar. Üstelik Çin, Rusya, Brezilya, Hindistan, Japonya gibi pazarlarda yerel üretim yapmadan ciddi bir pazar payına ulaşmak neredeyse imkansız.

Hindistan’da üretim yapmayan markanın pazarda yer alması neredeyse imkansız.

Hangi ülkede satışların ne kadarı yerli modelden

Gelelim hangi ülkenin vatandaşlarının otomobil satın alırken daha milliyetçi ve yerli üretim öncelikli davrandığına. Bu alanda ilk sırayı yüzde 99 ile Hindistan alıyor. Yani Hindistan’da üretimi olmayan markaların pazarda yer alma şansı neredeyse hiç yok. İkinci sırada yüzde 95 oranla Çin ve Tayland, üçüncü sırada ise yüzde 92 ile Japonya bulunuyor. Brezilya‘da yıllık satışta yerli üretimin oranı yüzde 89, Malezya‘da yüzde 87, Rusya ve Endonezya’da yüzde 85 düzeyinde. 21 Avrupa ülkesinde de oran yine yüzde 85.

Türkiye’de yerli üretim otomobillerin pazardaki oranı yüzde 30

Türkiye’de tüketici otomobil satın almada milliyetçi değil

Türkiye ile sık sık kalkınma modeli konusunda kıyaslamaya tabi tutulan Güney Kore‘nin Hyundai, Kia, Samsung ve Daewoo gibi otomobil markaları da vardır ve satışlarında milliyetçi olduğu bilinir; yüzde 83. Otomobil satışlarında yerli oranı Vietnam’da yüzde 62, ABD’de yüzde 58(pikap ve SUV satışları yüksek ve farklı bir kategoride ele alınıyor), Güney Afrika yüzde 47, Meksika yüzde 41, Türkiye yüzde 30 (üretimin büyük bir kısmı ihraç ediliyor) Arjantin yüzde 20, Kanada yüzde 18, Avustralya ise yüzde 5.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz