THY’nin açtığı her yeni hat otomotivciyi kanatlandırdı

 

THY'nin açtığı her yeni hat otomotivciyi kanatlandırdı

Haziran ayında Gezi olaylarıyla başlayan sıra dışı gündeme rağmen otomotiv sektörü yılın ilk yarısında başarılı bir performans gösterdi. 74 bin adeti haziranda olmak üzere satışlar ilk 6 ayda geçen yıla göre yüzde 12 artışla 381 bine ulaştı. Avrupa Birliği ve birçok ülkede yaşanan krizlere rağmen, Türk otomotiv sektörü üretimde yılın ilk yarısında yüzleri güldürdü. İhracatın lokomotifi olan sektörde benzer bir temponun yıl sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

    Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen, en büyük ihracat pazarı AB'de hatta Almanya'da yaşanan daralmaya rağmen ihracatın ilk yarıda yüzde 7 arttığını belirterek, "Otomotivciler alternatif pazarlar buldu. Burada Türk Hava Yolları'nın çok önemli katkısı var. THY'nin uçtuğu her yeni yer, açtığı her yeni hat alternatif pazarların keşfedilmesini sağlıyor. Özellikle yan sanayi bu sayede birçok pazar keşfetti. Direkt uçuşla dünyanın farklı bölgelerine giden işadamlarının işi büyüyor." ifadelerini kullandı. 'Aman nazar değmesin' diyen Kudret Önen, bu pembe tabloyu devam ettirmek istediklerini dile getirdi.

    2010'a göre otomotiv sanayiinin daha iyi noktada olduğunu anlatan OSD Başkanı, 2013 yılı hedeflerini şöyle aktardı: "Otomotiv ihracatı genel toplamda birinci sırada. Bu böyle devam eder. Yükselen kurun etkisiyle ihracat 20 milyar doları geçer. Üretim 2012'nin bir miktar üzerinde olur, 1,1 milyon adetlik rakam yakalanır. Ağır kamyon dahil toplam pazarın 800-850 bin adet seviyesinde oluşur."

   OSD Başkanı Kudret Önen, otomotiv pazarında hafif ticariden binek otomobile doğru bir yöneliş olduğunu belirterek, "Bu nedenle binek otoda ithalatın payı yüzde 80'lere dayandı ve tehlikeli boyutlara geldi. Türkiye'nin hafif ticari araç üretim üssü olduğunu unutmamak gerekir. Stratejiler buna göre yapıldı. Eğer hafif ticari araç iç pazarda başarılı değilse, ihracat da tehlikeye girer. Dikkat etmek gerekiyor." dedi. Kombi olarak adlandırılan hafif ticari araçların toplam pazardaki payının yüzde 22'ler seviyesinden yüzde 13'lere kadar gerilediğine dikkat çeken Önen, daralmanın gerekçelerini şöyle anlattı: "Hafif ticari araç kullanımı yıllık araç başına maliyeti en az 2 bin TL'ye çıkan K2 belgesi, SRC belgesi, aşırı denetimler gibi engellerle cazip olmaktan çıktı. Vergi artışını artık zaten tartışmıyoruz. Böyle yüzde 70'i yerli üretim hafif ticari araç satışı gerilemeye devam ederse, binek otodaki ithalat artacak ve otomotiv dış ticaret dengesi açık verecek. O zaman bindiğimiz dalı kesmiş oluruz."

 

Bu kadar teşvik var, iki yeni yatırım gelmesi lazım

Kudret Önen, hükümetin ince ayar çektiği kapsamlı Teşvik Paketi'nin ardından Türkiye'nin yeni otomotiv yatırımları çekmesi gerektiğini söyledi. "Bu teşviklerden sonra sektörün sıfırdan 2 büyük binek otomobil yatırımını çekmesi lazım." diyen Önen, Türkiye'ye yatırım için yeşil ışık yakan Volkswagen'le ilgili ise "Eğer Volkswagen gelirse, öyle küçük yatırımla kalmaz. Ciddi, büyük ölçekli yatırım yapar." dedi. 

Fransa ve Türkiye'nin şansı eşit

Toyota Avrupa Başkanı Didier Leroy, şirketin Sakarya fabrikasında Corolla ve Verso'nun yanında üçüncü bir modelin daha üretilip üretilmeyeceğine ilişkin soruları cevaplandırdı. Corolla'nın 150 milyon Euro yatırımla yeniden Sakarya fabrikasında üretime alınması için düzenlenen toplantılar için İstanbul'a gelen Leroy, yeni bir modelin daha Türkiye'ye verilip verilmeyeceği konusunda kesin bir açıklama yapmaktan kaçındı. Toyota Türkiye'nin, markanın bu bölgede ihtiyaç duyduğu her yeni modeli üretmeye yetkin, kusursuz üretim yapan bir fabrika olduğunu belirten Leroy, yeni bir model için Türkiye ile Fransa'nın yarışma içinde olduğu, kendisinin Fransız olmasından ötürü, Fransa'daki Valenciennes Fabrikası'nın daha avantajlı olduğu yönündeki söylentileri ise kesin bir dille reddetti. Leroy şöyle konuştu:  "Toyota her yeni modelini satacağı pazarlara yakın yerlerde üretmeyi tercih eden bir marka. Yeni Corolla'nın en büyük pazarları Rusya ve Türkiye olduğu için yeniden Türkiye'de üretilmesine karar verildi. Auris'in İngiltere'ye gitmesinin nedeni de, daha çok Avrupa pazarında satılıyor olması. Adapazarı'nda üçüncü bir model üretilmesi için henüz alınmış bir karar yok. Aynı şekilde Valenciennes Fabrikası için de böyle bir karar yok. Benim Fransız olmam, tercihimi Fransa'dan yana kullanmama neden olamaz. Ben oyumu Toyota'nın çıkarları doğrultusunda kullanırım. Türkiye'ye karşı Fransa'yı sadece futbol maçında tutarım."

 

Küçük motorları ne kadar sevdik?

Avrupa'daki çevreci baskıların etkisiyle ortaya çıkan 'down size' küçük hacimli motorlara sahip otomobiller pazarda ne kadar ilgi görüyor? Türk tüketicisinin 'Bu aracı bu küçük motor mu taşıyacak?' sorusuna cevap yetiştirmek mümkün mü?

Türkiye'de pazarda olan 'down size' motorlu otomobillerin satış rakamlarından yola çıkarak 'net' bir kanaat edinmek kolay değil ama bilgilendirme açısından rakamlara bir göz atmakta fayda var. EcoBoost adıyla 100 ve 125 beygir güç alternatifi olan 1 litrelik benzinli motor geliştiren Ford, bu motoru şimdilik Focus, Fiesta ve B-Max'te kullanıyor. Focus satışlarının yüzde 3,2'si, Fiesta'nın yüzde 1'i B-Max'in yüzde 2,4'ü EcoBoost.       

Renault'nun küçük hacimli motoru 90 beygir gücünde ve 0,9 litre. Bursa'da da üretilmesi beklenen bu motor, markanın Clio HB, yeni Symbol ve Captur modellerinde yer alıyor. Captur'da önemli bir orana ulaşması beklenen küçük motor Clio HB satışları içinde yüzde 20, Symbol'de ise yüzde 4 pay sahibi. Fiat'ın Twinair adını verdiği 2 silindirli yeni nesil ekonomik motoru Türkiye'de 85 ve 105 beygir güç alternatifi ile Panda modelinde ve yeni satışa sunulan 500L'de bulunuyor. Panda'da aylık satışlarda yüzde 25 pay sahibi Twinair motor, 500 L'de öne çıkacak.

 

Yeni Kangoo, cimri motorla geliyor

Renault'nun yeni tasarım kimliği Kangoo'ya da ulaştı. İç mekânı yeniden tasarlanan Kangoo, yine 2 ve 5 kişilik versiyonlara sahip. Kangoo, 90 beygir gücünde yeni dCi dizel motorla karma parkurda 100 km'de 5 litre yakıt tüketimi sergiliyor. Yokuşta Kalkış Yardımı, Grip Kontrol Sistemi ile donatılmış yeni nesil ESP ve opsiyonel olarak sunulan R-link İnternet Bağlantılı Entegre Navigasyon Multimedya Sistemi gibi yeniliklerle donatılan Kangoo, Türkiye'de hafta ortasından itibaren Multix versiyonda 37,6 bin liradan başlayan fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz