Teşvik paketi otomotivi ikna etmedi

0

Paketi inceledik, otomotive teşvik yok!

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, teşvik paketinin detaylarına inildiğinde hedefleri yakalamak için gerekli alt detaylara sahip olmadığını görmeye başladıklarını söyledi. “Hangi başlıkta olursa olsun otomotive teşvik yok. Öbür tarafta 'yüzde 40 katma değer yaratması lazım' diyorlar teşvike girmesi için, biz yüzde 40 katma değer üreten bir durum bilmiyoruz otomotivde.” diyen Yenigün, otomotiv sektörünün ekonomiyi rahatsız etmeyecek şekilde önünün açılması gerektiğini kaydetti. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği'nin (OYDER) düzenlediği 'Made in Turkey' panelinde yerli otomobil konusunda görüşlerini de paylaşan Yenigün, bu konunun çok popülist ve polemiğe çok açık olduğunu dile getirerek, “Yerli otomobili 1966 yılından beri çok büyük bir hakkı ile yapıyor Türkiye. Ama 'ben yerli otomobil yapacağım, yerli marka istiyorum' diye ortaya çıkmak hiçbir sanayicinin elini altına sokacağı bir taş değil. Öyle olmadığını da herkes biliyor.” dedi.

Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu otomotiv sektörü açısından Türkiye'de bir tek tehdit olduğunu bildirerek, bunun da ömrünü tamamlamış araçların devreden kaldırılması ile ilgili yönetmeliğin yürürlükte olmasına rağmen uygulanmaması olduğunu söyledi. Teşvik paketinin yerli marka otomobil için öneminin çok büyük olduğuna işaret eden Tunalıoğlu, oradan gelecek desteğin ancak bu işi mümkün kılabileceğini sözlerine ekledi. 

Toyota Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Özer, Türkiye'de otomotiv pazarının çevre duyarlılığından öte daha çok özellikle fiyat, daha sonra dizayn konusuna endeksli olduğunu kaydetti. Yeni motor teknolojisi uygulamasında özellikle daha verimli yakıt tüketimi, hibrit, elektrik ve hidrojen yakıtlı araçlar konusunda yan ve ana sanayinin ciddi şekilde teşvik edilmesi gerektiğine işaret eden Özer, “En başarılı ve en çevreci çözüm şu an itibarıyla hibrit teknolojisi. 1997 yılından bu yana biz 3,5 milyon hibrit araç sattık. Bu 3,5 milyon hibrit aracın 2000 yılından bu yana çevreye olan katkısı 23 milyon ton karbondioksit salınımının azaltılmasıdır. Yani yaklaşık yılda 10 milyon aracın karbondioksit salınımını biz bu dönem içinde hibrit araçlar kanalı ile daha az yapma başarısını gösterdik.” dedi.

TOFAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Kamil Başaran, Türkiye'nin zayıf yönlerinin sürekli girdi maliyetlerinin artması olduğuna işaret ederek bunun da kısa ve orta vadede pek çözümünün olmadığını kaydetti. Başaran, diğer bir konunun ise lojistik maliyetinin aracın üzerine binmesi olduğunu ifade ederek, bu durumun bütün dünyada rekabet edilen ortam içinde önemli bir kayıp olarak ortaya çıktığını kaydetti.

Hyundai Assan Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Ümit Karaarslan da, teşvik sisteminin kendilerini çok umutlandıran bir şekilde açıklandığına işaret ederek, “Ana başlıklar olarak altını tam göremiyoruz. Zannediyorum bakanlıklar arası bir koordinasyon sürecinden sonra gelecektir diye düşünüyorum. 15-20 günü geçmeyecektir. Eğer geç kalınılırsa bugünkü yatırımlarda geç kalabiliriz. Çok detaylı teşvikler olacağına ve otomotiv sektörünün stratejik sektör olarak algılanıp Türkiye'yi daha ileri taşıyacak doğrudan yabancı sermaye yatırımı olacağına inanıyorum.” diye konuştu.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here