Kamyonda elektrik dönemi: Hangi şirket ne yapıyor? Tesla 2 gün sonra tanıtıyor

Elektrikli otomobiller konusu oldukça gündemde. Biçimleri, menzilleri, fiyatları hep konuşuluyor. Ama bir de profesyonellerin kullandığı kamyon ve otobüslerin elektriklenmesi var ki bir çok firma bu konuda oldukça önemli mesafe katetmiş durumda. Daimler’den Cummins’e, Bosch’tan Çinli BYD’ye bir ko şirket, elektrikli kamyon ve otobüsleri için siparişlerini toplamaya ve tesislerini kurmaya başladı. Kervana son olarak Tesla katılıyor.

Tesla’nın elektrikli kamyonu tanıtılıyor

Kurucusu ve başkanının geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüştüğü Tesla, perşembe akşamı elektrikli Tesla Semi kamyonunun örtüsünü Güney Kaliforniya’da kaldıracak.

Yeni kamyon, şirketin CEO’su Elon Musk’un “Master Plan Part Deux” adlı şirketinin bir parçası olup, şirketin “kara taşımacılığının ana biçimlerini” radarına alması sözünün yerine getirilmesi olarak değerlendiriliyor.

Orta sınıf elektrikli kamyonun gelecekte başarılı olup olmayacağını destekleyecek verilere gelirsek:

Öncelikle toplam kilometre maliyeti ve sahip olma maliyeti düşük olacak.

Perşembe akyamı bazı soruların yanıtlarının verilmesi de bekleniyor. Örneğin Tesla bu kamyonu nerede üretecek? Kamyon pillerinin şarj süresi ne kadar olacak? Ultra süper hızlı şarj sistemi bulunacak mı?

Elon Musk’ın bu sorulara cevap vermesi gerekiyor.

Büyük motorlu kamyonlar Avrupa ve ABD’de hükümetlerin emisyon düşürme kararlarının hedefinde yer alıyor. Bu araçların elektrifikasyonu emisyon kriterlerini tutturma açısınan büyük önem taşıyor. ABD’de konteyner limanlarındaki hava kalitesi ve astım oranları uzun süredir halk sağlığı açısından önemli bir konu olarak öne çıkıyor. Bu ayın başlarında, Los Angeles limanları ve Long Beach, dizel kamyonların doğal gaz veya sıfır emisyonlu araçlar (ZEV) lehine aşamalı olarak kullanılmasını teşvik etme planını onayladı.

Otomobil endüstrisini elektrifikasyona yönlendiren güçlü bir devlet ajansı olan California Air Resources Board benzer bir uygulamanın yaygınlaştırılmasını öneriyor.

Bu kurul tarafından oluşturulan Advanced Clean Local Trucks Planı, sıfır emisyonlu kamyonların satışlarını hızlandırmayı ve 2023 yılından itibaren Kaliforniya kamyon satışlarının yüzde 2.5’unun sıfır emisyonlu araçlar olması gerektiğini söylüyor. Plana göre 2030 yılına kadar elektrikli kamyon satışları pazarın yüzde 15’ini oluşturacak.

Elektrikli kamyonlar için hangi şirket ne yapıyor?

Halen dünyanın en büyük otomotiv ve tedarik şirketleri elektrikli kamyon için çalışmalar sürdürüyor. Bunların hangileri olduğunu ve belli baylı takvimlerini şöyle özetleyebiliriz.

BOSCH:

Dünyanın en büyük otomotiv tedarikçilerinden olan Alman şirket, Nikola Motor Co. ile 2021 yılına kadar Class 8 segmentinde bir hidrojen-elektrikli kamyon geliştirmeyi planlıyor.

BYD:

Milyarder yatırımcı Warren Buffett’ın destek verdiği Çinli şirket, bir Sınıf 8, Bir Sınıf 6 ve bir Sınıf 5 dahil olmak üzere tam elektrikli kamyonlar üretiyor. BYD, UPS, Goodwill, BNSF Demiryolları ve Los Angeles, Long Beach ve San Diego Limanları kiracıları dahil müşterilerden elektrikli kamyon siparişlerini aldığını açıkladı. Pazartesi günü BYD, ilk Sınıf 8 çöp kamyonunu Palo Alto şehrine teslim etti. Şirketin ayrıca Lancaster, Kaliforniya’da 450.000 metrekarelik elektrikli otobüs üretim tesisi bulunuyor. BYD’nin elektrikli otobüs müşterileri arasında Stanford Üniversitesi ve Kansas City Uluslararası Havaalanı var ki bunlara önümüzdeki iki yıl içinde 1000’den fazla otobüs teslimatı planlıyorlar.

DAIMLER:

Daimler Trucks, Mercedes-Benz, Freightliner, FUSO, Western Star ve BharatBenz gibi birçok markayı çatısı altında bulunduruyor. Şirket geçtiğimiz günlerde FUSO markası altında üretilen elektrikli hafif bir kamyon olan yeni Fuso e-Canter’ı duyurdu. Araç, yük ve kullanıma bağlı olarak, 60 ila 80 mil arasında değişen fazladan menzile sahip. E-Fuso Vision One prototipi, şarj edilmeden önce 220 tonluk 11 ton yük taşıyabiliyor.

CUMMINS:

Ağustos ayının sonlarında dizel kamyon motorlarında lider olan Indiana merkezli Cummins,  şehir içinde tek şarjla yaklaşık 100 millik menzile sahip tam elektrikli 7. Sınıf kamyon “Aeos” ı ortaya çıkardı. Üretim 2019’da başlıyor. Cummins, elektrikli güç aktarma organlarının ağırlığının sökülen motor, şanzıman ve yakıt deposunun ağırlığına kabaca eşdeğer olduğunu kaydetti.

TEMSA:

Türk şirketi Temsa’da Aselsan ile birlikte elektrikli otobüs geliştirme çalışamlarında oldukça önemli adımlar atmış durumda. Prototip 2017 yılı içinde gösterildi. Şirket 10 yıl sonrası için şimdiden hazırlanıyor. Bilindiği üzere Temsa, ABD otobüs piyasasında 1000 adetli satış rakamlarının üzerine çıkmış durumda. BU sayede uzak kıtanın en büyük otobüs tedarikçileri arasında ilk üçte yer alıyor.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here